Adalet Nöbeti’nde ‘savaş politikalarına son verin’ çağrısı

İZMİR – Hasta ve infazı yakılan tutuklu yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti’nde, yaşanan hak ihlallerinin savaş politikalarından kaynaklandığı vurgulanarak, bu politikalara son verilmesi çağrısı yapıldı.

Hasta ve infazı yakılan tutukluların tahliye edilmesi talebiyle tutsak yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti 84’üncü gününde Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi önünde gerçekleşti. Tutsak yakınlarına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bornova ve Bayraklı ilçe örgütleri destek verdi. Açıklamada sık sık “Bîjî berxwedana zîndanan” sloganı atıldı.

Burada konuşan HDP Bornova İlçe Eşbaşkanı Nedim Yılmaz, yaşanan her türlü adaletsizlik, ekonomik ve sosyal, siyasal krizlerin savaş politikalarından kaynaklandığını belirtti. Bu politikalardan vazgeçilmediği sürece buhranların da devam edeceğini vurgulayan Yılmaz, “Sosyal ve ekonomik kriz giderek güçlenecektir. Hukuku sağlamak için savaş politikalarından vazgeçilsin” ifadelerini kullandı.

Bandırma T-1 No’lu Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Medet Sever’in annesi Hanım Sever de, Kürtlerin öldürmekle bitmeyeceğini söyledi. Sever, “24 yıldır hasta çocuğum cezaevinde tutuluyor. Çocuklarımız tedavi edilmiyor, cezaevlerinden cenazeler çıkıyor. Çocuklarımızı katlediyorlar sonra da ‘intihar’ diyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Ardından konuşan tutuklu yakını Medine Kaymaz ise, hasta tutukların tedavi edilmemesine tepki gösterdi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

İlginizi çekebilecek yazılar

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü