Aydeniz’in dokunulmazlık dosyası Genel Kurul’da

ANKARA – Karma Komisyon tarafından DBP Eş Genel Başkanı Aydeniz hakkında dokunulmazlığın kaldırılması yönünde hazırlanan Karma Komisyon raporu Meclis Genel Kurulu’na sunuldu.

Anayasa ve Adalet Komisyonları’ndan oluşan Karma Komisyon, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in hakkında düzenlenen 5 fezlekeyi görüşerek, oy çokluğuyla dokunulmazlığının kaldırılması kararı almıştı. Komisyon tarafından hazırlanan rapor Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) muhalefet şerhleri ile birlikte Meclisi Genel Kurul gündemine sunuldu.

Bugün CHP’nin çağrısıyla toplanacak Meclis’in açılmasıyla birlikte “dokunulmazlık” raporunun da görüşülmesinin yolu açıldı.

CHP milletvekillerinin çağrısıyla Meclis Genel Kurulu bugün olağanüstü toplanmasına ve sağlıkta şiddetin görüşülmesine karar verilmişti.

MECLİS DOKUNULMAZLIK İÇİN TOPLANABİLİR

Meclis İç Tüzüğü’ne göre olağanüstü toplantılarda yapılan çağrı kapsamında görüşmeler yapılıp, Meclis kapanıyor. AKP ve MHP grubu bir sonraki gün için çalışma talep ederse bu durumda Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili dosyanın da görüşülmesi mümkün olabilir.

AKP, MHP ve HDP, görüşmelerde yer almayacağını, Meclis’te temsil edilen diğer partiler ise Genel Kurul’da yer alacağını duyurmuştu. HDP, CHP’nin çağrı öncesi kendilerine danışmamasını “siyasi nezaketsizlik” olarak değerlendirmiş ve görüşmelere katılmama kararı almıştı.

ANFNEWS

İlginizi çekebilecek yazılar

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü