BMG’den 6 Şubat çağrısı: Kendi alternatifimizi yaratabiliriz

“Açlığa, yoksulluğa, bu düzene mahkum değiliz; birleşirsek başarabiliriz” diyerek kuruluşunu duyuran Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) yola çıkalı bir yıl oldu.

4 Şubat 2021 tarihinde Kadıköy’de kuruluşunu deklare etmek için eylem yapan BMG bileşenlerine polis saldırmış, çok sayıda devrimci işkenceyle gözaltına alınmıştı. O günden bu yana BMG’ye yönelik saldırılar sürüyor. Ancak BMG bir adım dahi geri atmadan işçilere, emekçilere, kadınlara, LGBTİ+’lara ve gençlere seslenmeye devam etti.

Geçtiğimiz Ağustos ayında “İşsizliğe, yoksulluğa, krize, savaş ve işgal politikalarına karşı birleşirsek kazanırız” şiarıyla kampanya başlatan BMG, sokak sokak yürüttüğü çalışmaları Kartal’da kitlesel ve coşkulu Halk Forumu’yla tamamlandı.

6 ŞUBAT’TA KADIKÖY’DE

BMG, 6 Şubat günü Kadıköy’de buluşma gerçekleştirecek. Hem kuruluşunun birinci yılını kutlayacak hem de kampanyanın sonuçlarını paylaşacak.

Birleşik Mücadele Güçleri’nden (BMG) Toğay Okay ile geride kalan bir yıllık mücadeleyi, maruz kaldıkları saldırıları ve mücadelelerini konuştuk. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana başta olmak üzere birçok kentte ezilenlere ulaştıklarını dile getiren Okay, “Bu çalışmalar devir daim içinde bugüne kadar geldi” dedi. Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesiyle başlayan yoksullaştırma politikalarına karşı halk eylemlerini hatırlatan Okay, “Bu gelişmelerle ilgili refleks anlamında da örgütlediğimiz etkinlikler, eylemler oldu” diye konuştu.

‘BİRLEŞİK MÜCADELEDEN BAŞKA YOL YOK’

BMG kuruluş deklarasyonuna işaret eden Okay, “6 Şubat’ta Kadıköy İskele’de basın açıklaması düzenleyeceğiz. Aslında deklarasyona denk geliyor. Birleşik mücadele fikriyatının örgütlendiği tıpkı 4 Şubat’taki gibi toplumun farklı kesimlerine götürdüğümüz işçilere, emekçilere, kadınlara, LGBTİ+’lara, Kürt halkına özellikle toplumun tüm ezilen kesimlerine ‘birleşirsek kazanırız, yan yana gelmeliyiz, birleşik mücadeleden başka çıkar yolumuz yok’ demek için Kadıköy’de bir açıklama gündemi önümüze koyduk” ifadelerini kullandı.

‘HALKIN KENDİ İKTİDARI İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ’

Son altı aylık döneme dikkat çeken Okay, asıl hedeflerinin tüm ötekileştirilenler olduğunun altını çizdi. Okay şöyle konuştu:

“Ötekileştirilenlerin temel gündemi açlık, yoksulluk ve her gün çığ gibi büyüyen zamlar. Sistemin mağdur ettiği halklar ve ortaklaşan sorunları söz konusu. Yani bir avuç asalak dışında tüm toplumun ortak sorunu. Birleşik mücadelenin ortak ekseni de işsizlik, yoksulluk, sefalet. Açlığa, yoksulluğa ve bu düzene mecbur değiliz. Tüm kesimlerin, mücadele eden dinamiklerin kendi alternatiflerini üretebileceğini, özgür bir gelecek için mücadele etmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu düzenden kurtulmanın yolu, halkın kendi iktidarıdır ve bunun için mücadele etmeliyiz. Bu yüzden ‘birleşirsek kazanırız’ diyoruz.”

‘YOKSULLUK İLE ŞİDDET PARALEL İLERLEYECEK’

AKP-MHP iktidarının işçi sınıfı ve emekçilerin tüm kazanımlarını hedef aldığını dile getiren Okay, “Bir gecede Dolar ve Euro’daki düşüşle birlikte, iktidarın işçi ve emekçilerin birikimleri, cebindeki parayı gasp ettiğini tüm kamuoyu gördü. Bir süre hareketlilik vardı. İktidar döviz kurunda, ekonomide görece bir denge yakaladı ki biz bunun geçici olduğunu düşünüyoruz. Bu değişim yapısal sorunlara işaret ediyor. Türkiye’deki sermayenin, uluslararası sermaye ile kurduğu ilişkiden kaynaklandığını düşünüyoruz” dedi.

Kapitalist ekonomilerde krizlerin sürekli ötelendiğine dikkat çeken Okay şöyle devam etti:

“Bundan kaynaklı, iktidar tarafından algı operasyonuyla, ‘işçimizi memurlarımızı rahatlatmadık mı’ şeklinde dile gelen ifadelerin de geçici olduğunu düşünüyoruz. İktidar bugün yakaladığı döviz kurunu kendince kontrol altına almadı. Devrimci-demokratik muhalefetin adına önümüzdeki döneme işsizlik ve yoksullukla paralel olarak çok daha şiddetli bir biçimde gireceğini öngörüyoruz.”

‘MUHALEFET KORKUYLA SİNDİRİLMEK İSTENİYOR’

Son dönemde toplumsal kesimlere yönelik şiddet ve saldırıların arttığına dikkat çeken Okay, “Son bir hafta on gün içinde yaşananlar, HDP Milletvekili Semra Güzel’e yönelik saldırılar, Kürt halkının kazanımlarına karşı şovenist ve Kürt düşmanı politikalar, Sezen Aksu’nun şarkısı etrafında cereyan eden suni gündemle yaratılmaya çalışılan algı söz konusu. İktidarın hedefi muhalefette bir korku yaratmak ve sindirmek. İktidarın kaybettiği inisiyatifi korku üzerinden yeniden yakalamak istediğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

‘EMEKÇİ YIĞINLARIN ÖFKESİNİ BİRLEŞTİRELİM’

Yoksulluğun üstünün bu gündemlerle örtülmek istendiğini dile getiren Okay, iktidarın kendi kitlesini bu tür yöntemlerle konsolide etmeye çalıştığını dile getirdi. Okay, faşist iktidarın muhalefeti teslim alma politikasına yöneleceğini kaydetti. Önümüzdeki dönemde ekonomik açıdan daha da sıkıntılı günler yaşanacağının aşikar olduğunu dile getiren Okay şunları dile getirdi: “Emekçi yığınların biriken öfkesinin giderek daha da büyüyeceğinden hareketle BMG olarak diyoruz ki, açlığa, yoksulluğa ve bu düzene mecbur değiliz. Biz kendi alternatifimizi yaratabiliriz. Bütün işçi ve emekçileri 6 Şubat’ta Kadıköy İskelesinde 15.00’te gerçekleşecek basın açıklamasına güç vermeye çağırıyoruz.”

ETHA