Adana’daki operasyonda darp ve çıplak arama

Adana’da bu sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlar arasında HDP Adana İl Eşbaşkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış’ın da olduğu öğrenildi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Binevş Kültür Merkezi ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında 38 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Karar doğrultusunda polis Adana ve Diyarbakır’da bazı adresler ile Binevş Kültür Merkezi’ne eş zamanlı baskın düzenledi. Baskın esnasında bazı evlerin kapılarını koçbaşı ile kıran polisin, içeridekileri de darp ettiği öğrenildi.

Baskınlarda yapılan aramaların ardından aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış, DBP Çukurova Bölge Eş Sözcüleri Şilan Turğa ve Enver Güler, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk ile Mehmet Sait Dikmen, Abdurrahman Oral, Hayrettin Öz, Sever Uzun, Mehmet Saruhan ve Mahsun Uzun’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Baskınlar sırasında darp ve çıplak arama

Polislerin baskın düzenlediği Mehmet Sait Dikmen’in evinde yurttaşların polislerce darp edildiği belirtildi. Gözaltına alınan Mehmet Sait Dikmen’in babası Mehmet Emin Dikmen, sabah saatlerinde evlerine baskın düzenlendiğini belirterek, yaşadıkları şöyle anlattı: “Polislere durun kapıyı açacağız dedi, durmadan kapıya vurup, bağırıyorlardı. Polis dış kapımızı kırdı ve o esnada cam kırılıp yüzümüze geldi. Kan içinde kaldık. Hakaret edip bizi darp ettiler. Evde çocuklar vardı ve psikolojileri bozuldu. Üzerimize silah doğrultular. Bu vicdansızlıktır” dedi.

Baskın sırasında ise bir kadına çıplak arama dayatıldığı belirtildi.

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir