Ankara’da sağlık emek ve meslek örgütlerinden oturma eylemi

Ankara’da sağlıkta şiddeti protesto etmek isteyen sağlık emek ve meslek örgütleri Sağlık Bakanlığı’na siyah çelenk bırakmak istedi polis izin vermedi. Bunun üzerine oturma eylemi gerçekleştirildi.

Ankara’da sağlık emek ve meslek örgütlerinin “Yastayız, İsyandayız!” demek için Sağlık Bakanlığı’na bırakmak istediği siyah çelenge polis tarafından el konuldu.

Konya Şehir Hastanesi’nde görevinin başındayken tabancayla vurularak öldürülen Uzman Dr. Ekrem Karakaya için sağlık çalışanlarının tepkileri devam ediyor.

BirGün’ün haberine göre, Bugün Ankara sağlık emek ve meslek örgütleri, Bilkent Şehir Hastanesi’nde bir araya gelerek sağlıkta şiddeti protesto etmek ve kaybettikleri meslektaşlarını anmak için Sağlık Bakanlığı’na “Yastayız, İsyandayız” yazılı siyah çelenk bırakmak istedi.

Polis, anmaya izin vermedi ve çelenge el koydu.

Sağlık çalışanları “Bakan istifa!” “Yaşamak Yaşatmak istiyoruz” sloganları atarak alkışlarla, ıslıklarla polis engelini protesto etti.

“Bizi Gerçekten Koruyan Bir Yasa Lazım”

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Onur Erden yaptığı konuşmada “G(ö)REV’imizin ikinci gününde Dr. Ekrem Karakaya’yı anmak ve üzerimize çöken, canımıza kast eden sağlık sistemini protesto etmek için siyah çelenk bırakmaya gelmiştik. Oysa görevi bizleri korumak olan, düzeni sağlamak olan emniyet güçleri bunu yapmak yerine çelengimize el koydu” ifadelerini kullandı.

Bir gün önce İstanbul’da yaşanan olayı hatırlatan Erden, “Bir meslektaşımız sadece önlüğüm var diyordu. Demokratik hakkı olan protesto hakkını kullanmak istiyordu. İstanbul’da olduğu gibi burada da barikatlar kuruldu. Şu an aynısı bize yapılıyor” dedi.

“Bakanlığın, emniyetin bizi koruması için daha kaç can kaybetmemiz lazım? diye soran Dr. Erden, “Defalarca uyardık. Bizi gerçekten koruyan bir yasa lazım. Hatta yasa da yetmez. Bu sağlık sistemi bizi koruyamaz, bu sağlık sisteminin değişmesi lazım. Daha iki ay önce sağlıkta şiddet yasası çıkarmalarına rağmen iki gün önce meslektaşımız Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybettik” ifadelerini kullandı.

Hekimler ve sağlık çalışanları Bakanlığa sırtlarını dönerek kaybettikleri Dr. Ekrem Karakaya nezdinde sağlıkta şiddet nedeniyle hayatını kaybeden hekimler adına saygı duruşunda bulundu ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

Dr. Muharrem Baytemür, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Selçuk Üniversitesi’nde engelleme girişimlerine rağmen Hekimlik Andı’nı okuyan yeni mezun hekimleri hatırlatarak, “Siz de Hekimlik Andı yaptınız ama koruyamadınız, sahip çıkamadınız. En azından Hekimlik Andını’zı yerine getiremediğiniz için onurlu bir davranış sergileyin ve istifa edin. Koruyamadınız, Yönetemediniz!” diye konuştu.

GAZETE PATİKA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir