‘Devletin atadığı’ MHP Diyarbakır teşkilatı ve çürüme!

MHP Diyarbakır İl Teşkilatını fesheder etmez ertesi gün “usulsüzlük” ve “ihaleye fesat karıştırma” iddiasıyla polis tarafından operasyon düzenlendi. Bu pislikten teşkilatı feshederek sıyrılabileceğini sanan MHP konuya dair henüz konuşmadı. Ama teşkilat sadece yolsuzluk-usulsüzlükle değil aynı zamanda il başkanının bir çocuğu sistematik olarak cinsel istismarda bulunması nedeniyle operasyon yapıldı ve il başkanı Cihan Kayaalp bu suçtan tutuklandı

Mayıs ayında Diyarbakır’da, Giresun Vali Yardımcısı Murat Öztürk’ün önerisiyle ve Giresun Valiliği işbirliğiyle Off-Road Festival’i düzenlendi. Lice’deki festivale katılımcıları taşımak üzere gönderilen otobüsün üzerinde “Size Giresun yeter” yazısı ile hemen altında Topal Osman’ın silahlı fotoğrafı yer alıyordu. Rumlar, Ermeniler, Kürtler ve Alevilere yönelik onlarca katliamın faili olan Topal Osman’ın fotoğrafıyla Diyarbakır sokaklarında görülen bu otobüs, çok şey ifade ediyordu. Hemen ardından da Topal Osman’ın hukuki itibarının iadesinin istendiği ve ilk imzacısının MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğu bir kanun teklifi gündeme geldi. Bahçeli’nin Gezi davasında yağdırılan cezaların ardından yaptığı konuşmanın baş aktörü de göklere çıkardığı Topal Osman’dı.

Zamane kontrgerillası olan Topal Osman’ın böylesine öne çıkarılmasının siyasal anlamını kavramak zor olmasa gerek. Bununla birlikte MHP’nin özelde Kürt halkına genelde tüm etnik-mezhepsel farklılıklara yönelik salladığı Topal Osman sopası aslında özündeki çeteciliği, yozlaşma ve düşkünleşmeyi de açıkça ortaya koyuyordu.

En ırkçı, en saldırgan yarışında ilk sırayı kaptırmama telaşındaki dişleri dökülmüş bu faşist çekirdeğin Kürdistan halkına Topal Osman sopası sallamasının üzerinden günler geçmeden bu sefer ani bir kararla MHP Diyarbakır İl Teşkilatı ani bir kararla feshedildi. “Neler oluyor?” demeye kalmadan Kürt halkına sopa sallayan herkese ahlak dersleri vermeyi iş edinen bu partinin Kürdistan’da dayanabileceği çürük zemin ortalığa saçılıverdi.

Diyarbakır teşkilatının il başkanı Cihan Kayaalp, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınarak “çocuğa yönelik cinsel istismar” suçundan tutuklandı. Belli ki bu çete HDP önüne götürülen ailelerin örgütlenmesi de dahil pek çok kirli işte devletin maşalığını yapıyordu ve son noktada hadlerini aştıkları için bizzat devlet tarafından tasfiye edilmek zorunda kalınmışlardı.

Diyarbakır’ının bağrında ırkçı-faşist örgütlenme yapma ısrarıyla açılan MHP İl teşkilatının yozlaşmış-çürümüş karakteri bu insanlık düşmanlığıyla da sınırlı değildi ve aslında daha önce HDP Milletvekili Semra Güzel tarafından gündeme getirilmişti.

Güzel’in daha önce İl Başkanı Cihan Kayaalp ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde orada nasıl bir çeteleşmenin, rüşvet ve dalavere sisteminin kurulduğunu bir bir teşhir edilmişti.

Dokunulmazlığı kaldırılan Güzel’in o önergesi HDP Milletvekili Meral Beştaş tarafından sosyal medya hesabı üzerinden dün yeniden paylaşıldı.

Nerede çete-mafya-dolandırıcı-kaçakçı varsa fotoğraf çekip bağrına basan, son olarak “çocuğa yönelik cinsel istismar” suçuyla tutuklanan Cihan Kayaalp’le de fotoğrafı olan Soylu elbette bu önergeyi de yanıtlamadı.

Güzel tarafından 6 Ocak 2022 tarihli önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer almıştı: “Basına düşen ses kayıtlarında MHP Kayapınar İlçe Başkanı Mehmet Ataç’ın para karşılığında kişileri kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde kadrolu işe yerleştirdiği ortaya çıkmaktadır. Ataç, Hani ilçesinde kişilerin dosyalarını Başkana göndermiş, ‘Eğer iş olmayacaksa bu kişilerin parasını geri verelim’ demektedir. Telefonda konuştuğu kişi, İbrahim Lale isminden bahsetmekte, onu arayarak işi halledeceğini söylemektedir. Memo isimli bir kişiden bahseden Ataç, onun işinin ne kadara olacağını sormakta, 45 Bin TL telaffuz edilerek ‘45’i bulur mu?’ demektedir. Karşı taraf ise bulacağını, işin kadrolu olduğu için ancak kurtaracağını söylemektedir. Son olarak Ataç, ‘O da diğerleri gibi olacak değil mi? Parasını verecek aylığını aldıkça ödeyecek’ demektedir.

Polis: ‘Devlet size bu görevi verirken, bunların yolsuzluklarına göz yumun demedi’

Paylaşılan ses kaydında kimi kişilerin para karşılığı işe yerleştirilmelerinin bilgisi dahilinde yapıldığı anlaşılan MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp, haber sonrası Bağlar İlçe Başkanı Ataç’ın istifasını istemiştir. Ataç ise, ‘Bugüne kadar ne yaptıysak birlikte yaptık’ demiştir. Sonra 600 bin TL karşılığında istifaya ikna edildiği bilgisi basına yansımıştır. Bu meblağ tutarında kendisine iki araba verilen Ataç ise ödüllendirilerek işine devam etmiştir. 13 Aralık’ta MHP İI Yönetiminde devir teslim yapılarak İI Başkanı ve yönetim değiştirilmiş gözükse de sonrasında listede yapılan değişim ile Ataç’ın İl Başkan Yardımcılığına getirildiği görülmüştür. Bu duruma itiraz eden Bağlar MHP İlçe Başkanı Ercan Şahin görevden alınmıştır. İl Başkanı Kayaalp bir restoranda bir grup polis memuru ile karşılaşmış burada aralarında bir kavga ortaya çıkmış, polis amiri yanındaki polislere dönerek ‘Devlet size bu görevi verirken, bunların yolsuzluklarına göz yumun demedi’ şeklinde konuşmuş, yolsuzluğu ve göz yumulduğunu onaylanmıştır. Bu tartışma sonrası polisler tarafından Kayaalp’in kolu kırılmış, yanındaki bir gazeteci de darp edilmiştir.”

HDP’li Güzel Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltmişti:
* Diyarbakır MHP 11 Teşkilatının para karşılığında insanlara devlet kurumlarında iş bulduğu haberleri Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

* Mehmet Ataç hakkında başlatılan bir soruşturma mevcut mudur? Başlatılmamışsa neden başlatılmamıştır?

* MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp hakkında başlatılan bir soruşturma mevcut mudur? Başlatılmamışsa neden başlatılmamıştır?

* Telefonda ismi geçen Süleyman Lale kimdir? Kişileri para karşılığı işe sokan yapılanmanın içerisinde midir? Bu kişi hakkında yürütülen bir soruşturma mevcut mudur?

* MHP Diyarbakır İl Teşkilatı tarafından şimdiye kadar toplamda kaç kişi para karşılığında işe konulmuştur? Bu kişilerden alınan meblağlar nelerdir?

* MHP Diyarbakır İl Teşkilatı hakkında başlatılan bir soruşturma mevcut mudur? Para ile kadrolu iş bulma suçunu işleyen kaç kişi teşkilatta vardır?

* MHP Diyarbakır İI Teşkilatı kimlerle organize bir şekilde çalışmaktadır? Şimdiye kadar hangi kurumlara, belediyelere bu şekilde insan yerleştirilmiştir? Bu kurumların ve belediyelerin başında bulunan kişiler hakkında yürütülen bir soruşturma mevcut mudur?”

Diyarbakır Barosu: İstismara uğrayan çocuğa hukuki destek veriyoruz

Polisin deyimiyle “devlet tarafından görevlendirilen” bu teşkilatın sadece yolsuzluk-rüşvet ve çeteleşmeyle yetinmediğiyse son olarak “çocuğa cinsel istismar” nedeniyle yapılan tutuklamayla açığa çıktı. Çürümenin dibi yoktu!

Herkese ahlak nizam dersi veren MHP’nin henüz sesini çıkaramadığı bu çürümeye karşı tepkiler devam ediyor. Diyarbakır Barosu da istismar edilen çocuğa hukuki destek verdiğini belirterek, sürecin takipçisi olacağını ifade etti:

Kamuoyuna yansıyan Cihan Kayaalp’ın çocuğun cinsel istismarı suçlamasıyla tutuklandığı dosyada merkez olarak istismara maruz bırakılan çocuğa hukuki destek verdiğimizi ve dosyanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir