Emniyet, milyonlarca kişiyi alışveriş siteleri üzerinden fişliyor

Hukuku uzmanı Dr. Gökhan Güneş, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ATAÇ isimli bilgisayar programı üzerinden milyonlarca insanı fişlemesinin belgelerini yayınladı. Güneş, milyonlarca kişinin alışveriş yaparken ya da resmi işlem gerçekleştirirken bildirdiği tüm telefon numaralarının nasıl bu kurum ya da firmalar tarafından ATAÇ’a aktarıldığını tek tek anlattı.

Dr. Gökhan Güneş, Emniyetin, “Analizcinin Takım Çantası” olarak kısalttığı bu programda; hakkında soruşturma olmayan milyonlarca kişinin hakim kararı olmadan elde edilmiş HTS kayıtlarının, MERNİS bilgilerinin, oy kullandıkları yerlerin, SGK kayıtlarının, UYAP kayıtlarının, birinci derece yakınlarının telefon bilgelerinin yer aldığı devasa bir bilgi kaynağının yer aldığını kaydetti.

Güneş’in yayınladığı belgelere göre; çok sayıda internet üzerinden satış yapan firmaya müşteriler tarafından verilen özel bilgiler ATAÇ isimli programa aktarıldı. ATAÇ’a alışveriş siteleri Hepsi Burada, Sahibinden, n11, Çiçek Sepeti, Dominos pizza, English Home, Madame Coco, Morhippo, Karaca Home, ETS Tur, Sefa Merve gibi sitelerin yanı sıra devletin resmi kurumlarındaki kişisel bilgiler ve telefon numaraları da bu sisteme aktarıldı.

Güneş, şöyle devam etti: “E-Arşiv, Sürücü belgesi başvuruları, Emniyetteki ifadelerde verilen numaralar ve UYAP’ta kayıtlı tüm telefon numaraları. Evet yanlış okumadınız, alışveriş ya da resmi bir işlem sırasında kendinize ya da başka birine ait olan telefon numarasını bildirmeniz halinde sizin veya telefonunu verdiğiniz o kişinin ankesör soruşturmasına dahil edilmesi artık işten bile değildir. Zira programın çalışma mantığı gereği, TC kimlik numaranızla birlikte beyan ettiğiniz her telefon numarası sizinmiş gibi görünmekte, bu numaranın her hangi bir ankesörlü telefondan aranması halinde ya da sizin telefonunuzun başka biri tarafından kendi telefonu gibi verilmesi halinde, siz ve birinci derece yakınlarınız radara takılacak ve yıllar önce kimin aradığı, ne konuşulduğu belli olmayan ve hatta görüşme dahi gerçekleşmeyen HTS kaydına dayanılarak hayatınız kararacaktır. Tıpkı şimdi hayatı kararan on binlerce kişi gibi!”

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir