ESP’ye gözaltı terörü!

ESP’ye dönük siyasi soykırım operasyonunda çok sayıda eve baskın düzenlendi. Aralarında ETHA editörü Nadiye Gürbüz ve ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındığı belirtiliyor.

İstanbul ve Eskişehir merkezli soruşturmalar gerekçe gösterilerek başlatılan Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) dönük siyasi soykırım operasyonunda 8 ilde çok sayıda eve baskın düzenlendi.

ETHA Editörü Nadiye Gürbüz evinde gözaltına alınırken Pınar Gayıp hakkında da yakalama kararı bulunduğu öğrenildi.

Siyasi soykırım saldırısında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile çok sayıda ESP’li gözaltına alındı. Ayrıca Çanakkale Düş Yolcuları Gençlik ve Kültür Evine de polis baskın yapıldığı belirtildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: “ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ETHA editörü Nadiye Namoğlu Gürbüz, ESP PM üyesi Uğur Ok, Yeşil Sol Parti İstanbul milletvekili adayı Burcu Ayyıldız, Yeşil Sol Parti İzmir milletvekili adayı Meryem Yıldırım, Yeşil Sol Parti Eskişehir milletvekili adayı Müslüm Koyun, Serdal Işık, Leyla Can, Sadrettin Polat, Selfinaz Göçmen, Hasan Polat, Sinem Çelebi, Kalender Polat, Merve Havalı, Bedran Çoğaltay, Adnan Özcan, Ebrar Uz, F. Deniz Kanpolat, Tuncay Yıldırım Özen, Sude Çağlar, Deniz Konak.”

Devrimci demokrat kurumlardan ESP’ye dayanışma mesajları:

Partizan: “AKP-MHP faşist ittifakı sıkıştıkça devrimci, yurtseverlere yönelik saldırılarını yükseltiyor. Amed merkezli operasyon ve tutuklamadan sonra faşizm şimdi de ESP’ye yöneldi. Baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz. Yaşasın devrimci dayanışma, faşizm yenilecek!”

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF): “Bu sabah ESP’ye yönelik yeni bir siyasi operasyon gerçekleşti. Devrimcilere yönelik saldırılar boşunadır. Devrim mücadelesi sekteye uğramaz. ESP yalnız değildir.”

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP): “Kaybedeceğini anlayan AKP-MHP faşist iktidarı saldırılarına hız kesmeden devam ediyor! Sabah saatlerinde aralarında ESP Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de olduğu çok sayıda ESP’li yoldaşımız gözaltına alındı! 1 Mayıs ve seçimlerin hemen öncesi yapılan saldırılara karşı ESP’li dostlarımızın yanındayız. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!”

TÖP Sözcüler Kurulu üyesi ve Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Perihan Koca: “ESP’li yoldaşlarımızı derhal serbest bırakın. Her yeni güne iktidarın son çırpınışları olan siyasi soykırım operasyonları ile uyanıyoruz. Kaybettikçe saldıranlar yenilgiden kaçamayacaklar. Yenilecekler! Biz buradayız. Devrimciler, sosyalistler, yurtseverler yan yana omuz omuza…”

Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Sevda Karaca: “Bu iktidar hiçbir meşruluğu kalmadığı gerçeğini sosyalistlere, yurtseverlere, basına, avukatlara, sanatçılara saldırarak kapatmaya çalışıyor. 1 Mayıs ve 14 Mayıs öncesi halkın biriken öfkesini örgütleyenlere siyasi saldırılar düzenliyor. #Buradayız ESP’li dostlarımızın yanındayız.”

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP): “Bu sabah ESP’li yoldaşlarımız ev baskınlarıyla gözaltına alındı. AKP-MHP iktidarının tüm taaruzların amacı  baskı iktidarını daha da uzatabilmek ama nafile. Gözaltındaki tüm yoldaşlarımız derhal serbest bırakılsın!”

SODAP Sözcüsü ve Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Kezban Konukçu: “ESP’li yoldaşlarımızı serbest bırakın. 1 Mayıs ve seçimler öncesi bu operasyonlarla gidişinizi durduramayacaksınız. Emekçiler kararlı, kadınlar, gençler kararlı, biz kararlıyız, başka yolu yok gideceksiniz!”

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP): “Bugün aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve Milletvekili adaylarının da olduğu birçok dostumuz ev operasyonuyla gözaltına alındı. Seçim öncesi yapılan bu gözaltıların manası açıktır. Devrimcilere baskıyla, gözaltıyla diz çöktüremeyeceksiniz! Dostlarımızı derhal serbest bırakın!”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK): “Seçimlere yönelik kumpas operasyonları devam ediyor. Birçok ilde yapılan ev baskınlarında bileşenimiz ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ETHA muhabirleri ve Yeşil Sol Parti Mv adaylarının da  bulunduğu birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!”

Devrimci Parti: “Nafile! Bize gücünüz yetmez. Biz kazanacağız! Bu sabah ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile onlarca ESP üyesine yapılan operasyon terörü, birleşik mücadelemize yapılmıştır. Yoldaşlarımız @ezilenler’in yanında, faşizmin tam karşısındayız.”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Antalya milletvekili adayı Barış Atay: “Bu baskılarınız yıldıramayacak. Arkadaşlarımız yalnız değildir. Sizi göndermemize az kaldı…”