Gözaltına alınan ESP’lilerden yedisi uydurma gerekçelerle tutuklandı!

ESP’ye yönelik uydurma gerekçelerle düzenlenen operasyonda aralarında ETHA editörü Nadiye Gürbüz, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve Yeşil Sol Parti Eskişehir milletvekili adayı Müslüm Koyun’un da bulunduğu 7 kişi tutuklandı.

 

Seçimlere günler kala devrimci, sosyalist ve yurtseverlere yönelik gözaltı ve tutuklama terörü devam ediyor. Toplumsal eylemlere katılmak, demokratik kurum ve kuruluşlara üye olmak-gidip gelmek gibi uydurma gerekçelerle düzenlenen bu operasyonlardan biri de Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) dönük yapıldı. İstanbul ve Eskişehir merkezli iki ayrı soruşturma kapsamında gözaltına alınan ESP, SKM, SGDF üyelerinden yedi kişi, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.

İstanbul merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alınan ETHA editörü Nadiye Gürbüz, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Kalender Polat Sinem Çelebi, Adnan Özcan ve Selvinaz Göçmen tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında Sedrettin Polat, Bedran Çoğaltay, Serdal Işık, Fatma Deniz, Kerem Bükre, Leyla Can ve Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Burcu Ayyıldız adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Eskişehir merkezli soruşturma kapsamında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi olmak, Polen Gençlik Kültür Evi’ne gitmek, toplumsal eylemlere katılmak gibi gerekçelerle “örgüt üyeliği”yle suçlananlardan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eskişehir milletvekili adayı Müslüm Koyun tutuklandı. Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Meryem Yıldırım, Ebrar Uz, Hasan Polat, Uğur Ok, Tuncay Yıldırım Özen, Merve Havalı, Sude Çağlar hakkında ev hapsi kararı verildi.

Deniz Konak ve Alperen Aktaş ise yurtdışı çıkış yasağı ve imza verme adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı.

KAYNAK: https://alinteri8.org/2023/05/04/gozaltina-alinan-esplilerden-yedisi-uydurma-gerekcelerle-tutuklandi/