Amed’de tutsak yakınları geç olmadan çözüm istedi

Amed’de hasta ve infazı yakılan tutsaklar için Adalet Nöbeti eylemini sürdüren aileler, taleplerinin karşılanmasını isteyerek “çözüm için henüz geç değil” dedi.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların aileleri 288 gündür Amed’de Adalet Nöbeti eyleminde bulunuyor.

Diyarbakır Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde bir araya gelen aileler, bir kez daha hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

Ailelerin eylemine Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Aileleri İle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır 78 Girişimi üyeleri ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube üyeleri de katıldı.

Tutsak yakını Herdem Merwanî ,“Birçok kez taleplerimizi haykırdık ama halen bir çözüm bulunmuş değil. Cezaevlerindeki hasta tutukluların durumu çok ağır. Çok ağır olup da tahliye edilen hastalarda bir süre sonra yaşamını yitiriyor” dedi.

Merwanî, “Buradan sesleniyoruz, biz vedalaşma hakkı değil yaşam hakkı istiyoruz. Herkes bizim bu talebimize karşılık onurlu yaklaşmalı. Çünkü bu talep insanlık talebidir. Vicdani ve toplumun içinden gelen bir taleptir. Taleplerimiz bu kadar insaniyken halen yerine getirilmiş değil. Bu sorunları binlerce kez dile getirdik” diye ekledi.

Tutsakların açlık grevi eylemlerine de değinen Merwanî, “Tutuklular şu anda sorunlar için, insanlık için bedenlerini açık grevine yatırdı. Talepleri taleplerimizdir” ifadelerini kullandı.

Merwanî, siyasi partilere ve Adalet Bakanlığı’na da çağrıda bulunarak taleplerine derhal yanıt istedi.

Hasta tutsakların durumunun her geçen gün ağırlaştığını belirten Merwanî, cezaevlerinden gelen kötü haberler nedeniyle tedirgin olduklarını vurguladı.

Merwanî, “İşte bu yüzden siyasi partiler ve Adalet Bakanlığı eğer gerçekten bir şey yapmak istiyorsa tam zamanıdır, geç değil. Tabi ki bir sürü kötü şey yaşandı ama halen geç değil. Bu konu Meclis’e gelsin ve muhalefet partiler kendi aralarında çözüm bulsun. Kendi aralarında bu diplomasi işini çözsünler. Bu ailelerin taleplerine çözüm olsunlar” şeklinde konuştu.

Ailelerin eylemi, “Biji berxwedana zindanan” ve “Hak hukuk Adalet” sloganları ile son buldu.

ANFNEWS

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir