HDP’den Peker’in iddialarıyla ilgili araştırma önergesi

ANKARA – HDP Grup Başkanvekilleri, devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in iddialarının araştırılması için Meclis Araştırma önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban ve TOBB Deniz Meclisi Üyesi Salih Orakçı ile ilgili rüşvet ve yolsuzluk iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Rüşvet ve yolsuzluk iddialarının araştırılmasını talep eden HDP, Meclis araştırması açılması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi.

‘GÖREVİ İHMAL SUÇU İŞLENİYOR’

Savcıların iddialar karşısındaki sessizliğinin “toplumsal öfkeyi” büyüttüğü belirtilen önergenin gerekçesinde, ilgili savcıların harekete geçmemesinin iktidarın yargı üzerindeki baskısına yönelik toplumsal kanaati yaygınlaştırdığı kaydedildi.

Önerge de şu ifadeler yer aldı: “Rüşvet ve haksız zenginleşme, yolsuzluk ve hırsızlık yapıldığı iddiaları arasında SPK başkanlarından milletvekillerine, çeşitli düzeylerdeki bürokratlardan gazetecilere, Cumhurbaşkanı danışmanlarından siyasi parti yöneticilerine kadar çeşitli isimler söz konusu edilmektedir. Savcıların sessiz kalması, aynı zamanda TCK’de düzenlenen ‘görevi ihmal’ suçunun işleniyor olmasına da işaret etmektedir. İddialar vahimdir ve araştırılması elzemdir. Aksi durum Meclis’in saygınlığına da büyük gölge düşürecektir” denildi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

İlginizi çekebilecek yazılar

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü