Köln’de Alevi mitingi: “Aleviler torbaya sığmaz!”

Alevi kurumları, inanç önderleri ve yurttaşlar, “Aleviler var, Aleviler burada ve Alevilik haktır” diyerek KHK ile kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ve Meclis’teki torba yasaya karşı Köln’de miting düzenledi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) çağrısıyla Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirilen mitinge binler katıldı.

Avrupa’nın farklı ülkelerinden katılımın sağlandığı Deutzer Werft’te yapılan mitingte taşınan pankartlar ve dövizlerde “Aleviler vardır”, “Alevilik haktır eşit haklar istiyoruz”, “Aleviler torbaya sığmaz” talep ve sloganları öne   çıktı.

AABK İnanç Kurumu başkanı Cafer Kaplan’ın açılış konuşmasının ardından Avrupa Alevi Gençliği adına Türkiye’deki gelişmeleri değişik dillerde anlatan konuşmalar yapıldı.

AABK eş başkanları Nevin Kamilağaoğlu ve Hüseyin Mat yaptıkları konuşmalarda Avrupa Alevileri olarak AKP’nin Kanun Hükmünde Kararnamesiyle Alevi Bektaşi Daire Başkanlığı kurulmasını tanımadıklarını vurguladılar.

‘Bu kuruma atanacak Aleviler düşkündür’

Mitingin son konuşmasını yapan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat kanun hükmünde kararnamenin kendileri için yok hükmünde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bunu reddediyoruz. Bu kuruma atanacak Aleviler düşkündür. Hiçbir şekilde bizim kapımıza gelmesinler. Cumhurbaşkanı tarafından atanan bu kurumun amacı Alevileri bölmekten başka bir şey değildir. Biz ise buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Alevilik haktır Aleviler vardır!

Tarihten gelen bir inancı kolay bir şekilde yok sayamazsınız. Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de Aleviliğin bir inanç olarak tanınmasını talep ediyoruz. Madem Türkiye Cumhuriyeti Anayasal sosyal hukuk devleti ise bütün inançların sosyal haklara sahip olması gerekiyor. Bunun bir lütuf olmaması gerekiyor.”

İlginizi çekebilecek yazılar

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü