“Sanat ve sanatçıyı korumak, devletin anayasal görevi”

Müzik meslek birlikleri, son dönemde Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasıyla yeniden gündeme gelen müzik yasakları hakkında ortak bir bildiri yayınladı: “Hepimizin müziğin birleştirici gücüne ihtiyacı var.”

Dört müzik meslek birliği, Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasına tepkiler sürerken müzik yasakları ile ilgili ortak bir bildiri yayınladı.

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), MÜYAP ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), bugün (13 Ağustos) yayınladıkları bildirilerinde, “her türlü yasakçı zihniyete karşı ortak bir açıklamada bulundu.”

“Zeytinli Rock Festivali dahil, her türlü yasakçılığa, bu tür zihniyetlere, müziğin ve sahnelerin engellenmesine” tepki gösteren müzik meslek birlikleri, Zeytinli Rock Festivali’ni yasaklayan Burhaniye Kaymakamlığı’na “kararını gözden geçirme” çağrısı da yaparak şöyle dedi:

“Şimdi de yasaklama ve engeller”

“Pandemi kısıtlamaları nedeniyle normale dönmekte zorlanan müzik sektörü şimdi de yasaklamalar ve engellerle mücadele etmek zorunda kalıyor.

“Son dönemlerde bazen kadın solistlerin kıyafetleri, bazen etnik dillerin kullanımı, bazen politik farklılıklar çoğunlukla da halkın örf ve adetlerine aykırılık, hatta müzik emekçilerimiz ve yüz binlerce izleyiciyi zan altında bırakan ağır ithamlar gerekçe gösterilerek festivallerin ve konserlerin yasaklandığına tanık oluyoruz.

“Ülkemiz çok kritik bir dönemden geçiyor. Ekonomik zorluklar ve pandemi, müzik yaratıcılarının koşullarını bu denli zorlamışken bir de soyut gerekçelere dayanan yasaklar sadece müzisyenlerin değil, hayatını bu sektörden kazanan müzik emekçilerinin ve festivalleri heyecanla bekleyen yüz binlerce müzikseverin de mağdur olmasına yol açıyor.

“Derin bir mağduriyete yol açtı”

“Festivalleri bir kalemde iptal etmek yerine yapılmaları için el birliği ile mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

“Unutmayalım ki Devletimizin Anayasamızca tanımlanan görevleri arasında ‘sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korumak’ da var.

“Son olarak bu bağlamda Zeytinli Rock Festivali’nin kaymakamlık tarafından yasaklanması da derin bir mağduriyete yol açmıştır.

“Etkinliğin yapılabilmesi için gerekli önlemleri almak yerine iptal etme kararı alan Burhaniye Kaymakamlığı’na sesleniyoruz:

“Sizi, festivalde sahne alacak binlerce müzik emekçisini ve ailelerini, konserlerden evine ekmek götüren sektör bileşenlerini, festivali dört gözle bekleyen yüz binlerce müzikseveri düşünerek kararınızı gözden geçirmeye davet ediyoruz.

“Festival ve konserlerin iptal edilmediği aksine gerçekleştirilmesi için tüm imkanların seferber edildiği bir iradenin toplumsal barış ve huzura büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

“Hepimizin müziğin birleştirici gücüne ihtiyacı var.

“#MüzikBirleştirir”

İmzacılar: MSG Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Göçer, MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ergül, MÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Seyhan, MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen

Festival ve yasaklama kararı hakkında
Zeytinli Rock Festivali, 2005 yılından beri Balıkesir Edremit’te bulunan Dalyan Sahili’nde düzenlenen müzik festivalidir.

2008 yılına kadar Edremit Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Zeytinli Rock Festivali, 2009 ve 2010 yıllarında organizasyonu düzenleyen firmanın belediye ile anlaşamaması nedeniyle Rock Tatili adını alarak Foça’ya taşındı ve iki yılın ardından sona erdi.

2014 yılında yeniden düzenlenmeye başlayan festival, 2020 yılında da planlanmasına rağmen, COVID-19 pandemisi nedeni ile düzenlenemedi.

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. 70 sanatçı ve grubun sahne alması planlanan festivalin yasaklanmasıyla ilgili müzisyenlerden tepki geldi.

Festivali düzenleyen Milyon Yapım, 12 Ağustos’ta bir açıklama yayınladı. Yapım şirketi iptal kararına itiraz ettiklerini ancak Burhaniye Kaymakamlığı’nın itiraz dilekçesine de olumsuz yanıt verdiğini aktardı. (SD)

bianet

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir