Kürkçüler cezaevine siyasi tutsaklar açlık grevinde

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde siyasi tutsakların İmralı tecridi ile cezaevlerindeki insanlık dışı koşulların son bulması için açlık grevinde olduğu bildirildi.

Yeni Yaşam Gazetesi yazarı gazeteci Hüseyin Aykol, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ndeki açlık grevini köşesine taşıdı.

Aykol, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutsak edilen gazeteci İbrahim Karakaş’ın faks yoluyla gönderdiği mesajı aktardı.

Aykol şunları yazdı: “Başta İmralı Cezaevi’ndeki tecrit ve baskı politikaları ve buna paralel olarak tüm zindanlara yayılan hak ihlalleri ve keyfi uygulamalar had safhaya ulaşmış durumda. Bulunduğumuz cezaevinde de bu uygulamalar giderek bir psikolojik işkenceye dönüştürülmekte. Tüm hukuki girişimlerimize ve diyalog yoluyla en yasal haklarımızı çözme konusundaki ısrarımız ne yazık ki Cezaevi 1. Müdürü ve Savcısı tarafından dikkate alınmayarak sorunların ve uygulanan işkencenin dozu her geçen gün arttırılmakta. Kendini mevzuat ve genelge üstü gören ve tamamen siyasi saiklerle düşmanca davranan bir yaklaşımla karşı karşıyayız.”

Tutsakların temel taleplerinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması ve genel olarak cezaevlerindeki hak ihlallerine son verilmesi olduğu belirtildi.

Yazıda, açlık grevinin 14 Temmuz’dan itibaren 5’er günlük “süreli-dönüşümlü açlık grevi” şeklinde sürdürüldüğü bilgisi verildi.

Aykol’un köşe yazısında faksına yer verilen Karakaş, taleplerinin karşılanmaması durumunda eylemi bir üst safhaya çıkararak “süresiz-dönüşümsüz’ açlık grevine başlayacakları uyarısında bulundu.

Faksta tutsakların talepleri şöyle sıralandı: “İmralı Cezaevi’ndeki tecridin son bulması; Anayasal hakkımız olan ve ağız içi arama uygulaması ile fiilen engellenen tedaviye erişim hakkımızın sağlanması; Üstü tel örgülerle kapalı ve mevzuata aykırı haldeki odalardan çıkmak; Oda değişim taleplerimizin karşılanması; Yasalarca bizlere tanınan sosyal faaliyetlere katılmak; tüm baskı ve tecrit politikalarının son bulması.”

Aykol yazısında Tarsus 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Dr. Ayhan Kavak, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Kasım Karataş, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Elif Akkurt’tan gelen mesajlara da yer verdi.

Sağlık sorunlarının yanı sıra tedavilerine yönelik engellemeleri anlatan tutsaklar, ayrıca Akkurt’un koğuş arkadaşı Sibel Balaç’ın ölüm orucunda olduğu ve adalet istediği belirtildi.

ANFNEWS

İlginizi çekebilecek yazılar

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü