“Rojava devrimini savunacağız”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adana İl Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü ve Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Türk devletinin Güney Kürdistan’da ve Rojava’daki işgal saldırılarına karşı HDP il binasında açıklama yaptı.

Ortak basın metnini okuyan BMG üyesi Barış Kaya, AKP-MHP ittifakının seçim startını savaş uçaklarının bombardımanıyla verdiğini belirtti, Kürt halkı ve kazanımlarına yönelik işgal savaşının başlatıldığını söyledi.

Barış Kaya şunları söyledi: “Açıkça söyleyebiliriz ki, devlet eliyle çeteler tarafından örgütlenen Taksim saldırısının amacı da geniş kitlelerde korku ve panik yaratmak, bunun üzerinden Kürt düşmanlığı ve şovenizmi büyüterek, işgal saldırıları için uygun ortam hazırlamaktı. Baştan sona devlet tarafından planlanan ve yürürlüğe konulan bir kumpas dizisiyle karşı karşıya olduğumuz bilinmelidir. İktidar, Irak Kürdistanı’nda yürüttüğü operasyonlarla ilerleyemeyeceğini ve bir şey elde edemeyeceğini anlayınca; uğradığı hezimeti unutturmak ve seçim arifesinde bir başarı hikayesi yazmak için şimdi bir kez daha savaşa ve işgale yatırım ve hazırlık yapmaktadır. Ekonomik ve siyasal alanda çelişkiler derinleştikçe devleti yönetenlerin her zaman olduğu gibi yaptığı ilk şey; halkın gerçek sorunlarıyla ilgilenmesini engellemek, militarist, ırkçı-gerici propagandaya yönelmek olmuştur. Savaş ve işgal saldırıları da iktidar tarafından bilinçli bir şekilde geliştiriliyor” dedi.

İktidarın, “Rojava Devrimi”nin kalbi, Kürt halkının kazanımlarının ve DAİŞ vahşetine karşı zaferin simgesi olan Kobanê’ye saldırarak nasıl bir zihniyete sahip olduğunu gösterdiğini ifade eden Barış Kaya, Kobanê’de DAİŞ’e karşı mücadele edenlerin mirasçıları olarak saldırılara izin vermeyeceklerini, Rojava Devrimi’ni savunacaklarını vurguladı.

Açıklama sırasında partiye giriş çıkışları yasaklayan polis, açıklama bittikten sonra da parti binasında bunulananların ve açıklamayı takip eden gazetecilerin dışarı çıkmasını engelledi.

İlginizi çekebilecek yazılar

Tags: , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü