YNK’den erken seçim açıklaması

HABER MERKEZİ – YNK Grup Başkanı Herêm Kemal Axa, bir parti istedi diye anayasanın ihlal edilemeyeceğini belirterek, YNK’nin parlamentonun feshi ve erken seçimle ilgili tutumunun Koordinasyon Çerçevesi ile aynı olduğunu söyledi.

Irak erken seçimlerinin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen ne cumhurbaşkanı seçilebildi ne de hükümet kurulabildi. Taraflar hiçbir konuda uzlaşamıyorlar. Sadr taraftarları da yaklaşık iki haftadır Bağdat’taki yeşil bölgede gösteriler düzenleyerek erken seçim talep ediyor.

Irak Parlamentosu YNK Grup Başkanı Herêm Kemal Axa seçimle ilgili partisinin tutumunu açıkladı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Herêm Kemal Axa, “YNK’nin parlamentonun feshi ve erken seçimle ilgili tutumu Koordinasyon Çerçevesi ile aynıdır. Eğer Sadr Hareketi parlamentonun feshedilmesi ve erken seçimlerin yapılmasını istiyorsa bunun için yasal mekanizmalar var. Bir siyasi taraf istedi diye anayasa ve yasalar ihlal edilemez” dedi.

Axa, ayrıca Sadr taraftarlarının gösterileri sebebiyle parlamento toplantısı için uygun bir yer kalmadığını ancak parlamento toplantısı için Kürdistan Bölgesi’nin uygun olabileceğini söyleyerek, “Erken seçim için yasa ve bütçe gibi mekanizmalar var. Bunun için de seçilmiş ve güvenilir bir hükümet gerekiyor. Mevcut Irak hükümeti geçici bir hükümet ve bu kriterleri sağlamıyor” dedi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir