Abdullah Öcalan’a 3 aylık görüş yasağı

İSTANBUL – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın aile görüşünün engellenmesi için 3 aylık yeni bir “disiplin cezası” daha verildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’a 3 Şubat 2022’de disiplin cezası iddiasıyla verilen 3 aylık aile görüş yasağının sona ermesinin ardından, aile görüşünün sağlanması talebiyle Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu.

Avukatların 7 Haziran tarihinde yaptığı başvuruda, “Müvekkilleriyle biran önce yüz yüze görüştürülmesini, İmralı Ada Hapishanesini Disiplin Kurulu ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından daha önce aile ve avukatlardan gizlenen yeni bir aile görüş yasağının olup olmadığını araştırılmasını ve varsa bu cezaların dayanaklarının taraflarına iletilmesi” talepleri yer aldı.

Hakimlik reddetmişti

Hakimlik avukatların yaptığı başvuruya 8 Haziran tarihinde verdiği yanıtta, “disiplin cezalarının halen sürdüğü” gerekçesini göstererek, başvuruyu reddetti. Avukatlar, bunun üzerine 15 Haziran’da Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Bilinmeyen yeni bir ceza daha

Yapılan itiraza 23 Haziran günü cevap veren mahkeme, Öcalan ve diğer tutuklarla ilgili İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın 31 Mayıs günü 3 aylık yeni bir disiplin cezasının verildiğini gerekçe göstererek, itirazı reddetti.

Haber alamama hali devam ediyor

Asrın avukatları müvekkilleriyle ilgili Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın verdiği bu disiplin cezalarının taraflarına iletilmemesinin hukuksuz olduğunu belirterek bu tür cezalarla İmralı’dan haber almama halinin devam ettirilmeye çalışıldığını aktardı. Avukatlar hukuki başvurularını sürdüreceklerini belirtti.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir