BMG, ESP’yi ziyaret etti

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), son dönemde art arda siyasi kırım operasyonlarına uğrayan Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ni (ESP) ziyaret etti.

ESP’nin İstanbul’da bulunan eşbaşkanlık irtibat bürosunu ziyaret eden BMG bileşenleri adına Mahmut Çiftçi konuştu.

Newroz alanlarını dolduran halkların, sol, sosyalist, yurtsever, devrimcilerin bir mesaj verdiğini kaydeden Çiftçi, “Halklar, ötekileştirilenler, kadınlar, gençler, LGBTİ+lar, sol, sosyalist, demokrat, yurtseverler, bütün farklılıklarıyla dediler ki biz Newroz alanlarında size bir ders veriyoruz ve bizim birleşmemiz gerekiyor” dedi. Ancak birlikte mücadele ederek faşizme karşı başarılı olabileceklerini dile getiren Çiftçi, asıl önceliğin birleşik mücadeleyi örmek olduğunu vurguladı. Peş peşe yaşanan operasyonlardan dolayı ESP’ye geçmiş olsun dileklerinde bulunan Çiftçi, “Birlikteyiz, birlikte mücadele edeceğiz. Birlikte başaracağımıza olan inancımızı da tekrardan paylaşmış olalım” dedi.

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ayakta kalanlara dönük sistematik bir tasfiyeci saldırı olduğunu dile getirerek, son olarak İzmir’de gerçekleştirilen operasyonda ESP faaliyetlerinin kriminalize edildiğini belirtti.

“Örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla ise tutsak yakınlarının tutuklandığına işaret eden Tümüklü, “Faşizme karşı mücadeleyi her yerde, her cephede sürdürmekte kararlıyız ama bunu birleşik zeminde sürdürmek bizim bakımımızdan önemli” dedi. Sadece kendilerine yönelik değil Kürt özgürlük mücadelesi başta olmak üzere pek çok mücadele eden kesime dönük bu saldırıların gerçekleştiğini kaydeden Tümüklü, bu durumun faşizme karşı birleşik mücadeleyi zorunlu kıldığını, bu saldırıların birleşik zeminde yanıtlanması gerektiğini söyledi.