En sekmez lüverin namlusundan fırlayan mermiydi onlar!

İsviçre Aargau Kantonu’na bağlı Brugg Mülteci Kampı’nda bulunan Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimciler, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Hâkî Karer ve Dörtleri Mayıs şehitler ayı kapsamında yaptıkları etkinlikle andılar.

Deniz-Hüseyin-Yusuf, İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Rojin Gevda ve Dörtlerin resimlerinin yer aldığı anma, saygı duruşuyla başladı. Ardından anmaya ilişkin HBDH adına yapılan açıklamada, ’68 Gençlik Hareketinin tarihsel arka planına değinildikten sonra ’71 devrimci kopuşu ile Denizlerin, Mahirlerin, İbrahim Kaypakkaya’nın ve Haki Karer’in oynadıkları role işaret edildi. ’71 devrimci kopuşunun her şeyden önce burjuva kapitalist düzeni tam cepheden karşısına alma cüreti ve iradesi olduğunun da altını çizen açıklamada, “Henüz 20’li yaşlardaki genç devrimci kadroların o koşullarda düzeni yıkmayı hedefleyen silahlı örgüt kurma amaç ve idealleri aynı zamanda burjuva parlamentarizmi ve her türden reformist anlayışa indirilmiş güçlü bir darbedir” denildi.

Tüm örgütsel ve ideolojik ayrılıklara, devrimci program ve stratejik amaçlardaki farklılıklara rağmen birbirleri için tereddütsüz ölümü göze alan bir siper yoldaşlığı duygusunun da önemine vurgu yapılan açıklamada, “Bugün HBDH’ı oluşturan örgüt ve partiler de bu amaç ve idealle bir araya gelmiş, Birleşik Devrimin ihtiyaç ve örgütlenmesi için tüm ayrılık ve farklılıklarına rağmen dünden daha güçlü ve etkili, sınırsız ve hesapsız bir siper yoldaşlığının yanı sıra birbiri ile yarışan değil birbirini tamamlayan yoldaşlık duygusuna sahip bir oluşum olduğu” belirtildi. İşte Rojava devriminde Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcilerin IŞİD barbarlığına karşı elde ettiği zaferin altında da bu birleştirici mayanın olduğu ifade edildi.

Mayıs şehitler ayına nasıl bir sürecin içinden geçilerek girildiğine dair de ifadelerin belirtildiği açıklamada, “Kürdistan ve Türkiye devrimi için çok büyük bir direnişin, düşmana karşı boyun eğmezliğin ve başarıya odaklanmış bir eylem ve kafa açıklığıyla girildiği” vurgulandı. Mayıs ayının yitirilenlerin anıldığı matemli bir ay olmaktan çıkarak direnişle karşılanan bir ay dönüştüğünü belirten HBDH sözcüsü, bu vesileyle “İbrahim Kaypakkaya’nın, Hâkî Karer yoldaşın, Dörtlerin, Mizgin (Gurbet AYDIN), Kasım Engin ve ölümsüzlüğü yiğitçe kucaklamış sayısız nice yoldaşın şahsında tüm Kürdistan ve Türkiye devrim şehitlerini buradan bir kez anıyor, mücadelelerinin yarattığı büyük direniş ve başarı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Aynı zamanda HBDH’ın İbrahim’in, Denizlerin, Mahirlerin, Heval Hâkî Karer ve Dörtlerin yaratmış oldukları birleşik mücadele ruhuna denk düşen bir oluşum olduğunun da vurgulandığı açıklamada, “Bizler iğne ucu kadar da olsa bu ruha uygun bir tavır ve tutum sergileyebilirsek mücadelenin büyümesine, faşizmin yenilmesine katkı sağlamış olacağız. Şehit yoldaşlara verdiğimiz sözü yenilerken bugün faşizmin temsilciliğini yapan AKP-MHP faşizminin de yenilerek Kürdistan’dan sökülüp atılması gerektiğini direnişimizle belirteceğiz. Mazlum DOĞAN yoldaşın faşizmin en katı ve en vahşi halini yenerken belirttiği gibi faşizm direnişle ve mücadele ile yenilir. Bizlere de düşen daha çok mücadele etmektir. Biji HBDH, Biji Bıratiya Gelan ve Şehit Namirin” denildi.

Anma etkinliği, konuşmaların ardından çalınan devrimci marşlarla sonlandırıldı.