Karayılan: Soylu o kaseti yayınlamazsa şarlatan ve yalancıdır

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Karayılan, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a bir kaset gönderdi” iddiasına yanıt veren PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, “Soylu, yalancı bir şarlatan ve iftiracı değilse, buyursun iddia ettiği kaseti yayınlasın” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Haziran’da katıldığı bir televizyon programında PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a bir kaset gönderdiği iddiasında bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bunun üzerine Soylu’yu iddiasını kanıtlamaya çağırarak, “Söyleyeceğimiz şey çok net, buyursun açıklasın; ne varsa. Kaset mi var, belge mi var, buyursun açıklasın. Açıklamıyorsa suç işliyor. İki suç işliyor, bir suç delilini saklama, iki iftira suçu” sözleriyle tepki gösterdi.

KARAYILAN’DAN İDDİAYA YANIT

Gündemdeki gelişmelere dair Fırat Haber Ajansı’na (ANF) değerlendirmelerde bulunan PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, Soylu’nun Buldan’a gönderildiğini iddia ettiği kasete dair sorulan soruyu da yanıtladı. AKP-MHP’nin kendilerinin yanı sıra siyaset alanını da hedef aldığına dikkati çeken Karayılan, “Bu çerçevede HDP’den de korkuyorlar. Neden? HDP ilk kez Kürdistan halkının özgürlük mücadelesi ile Türkiye sosyalist hareketinin önemli bir kısmını birleştirdi. Türk devleti eskiden beri bundan çok korkuyordu. Şimdi HDP’de bu birleşti ve bir güç halini aldı. Bunun için bir büyüme yaşadı. Bu nedenle HDP’yi küçültmek ve marjinalleştirmek istiyorlar, belki tümden ortadan kaldıramazlar ama yüzde 10’un altına düşürmeyi çok istiyorlardı. Ancak bunu da başaramadılar. Bunun için HDP’ye dönük saldırıları yoğunlaştı” diye konuştu.

‘SOYLU YALAN SÖYLÜYOR’

HDP’nin potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten Karayılan, “Onların çalışmaları bellidir; yasal-demokratik-siyasi çalışma yürütüyorlar. Türk devleti sürekli PKK’yle bir oldukları vb. şeyler iddia ediyorlar. Böyle bir şey yoktur; bunların hepsi yalandır. Bakıyorsun; cesaretli bir çıkış yapan bir milletvekili oluyor; hemen onun için ‘örgüt üyesi’ diyorlar. Mesela kadın hareketi korkusuzca mücadele yürütüyor; aynı şekilde üzerlerine gidiyorlar. Yani Türk devleti hep bu temelde siyasi bir soykırım yürütüyor ve HDP’ye dönük sürekli bir özel savaş geliştiriyor. Süleyman Soylu yalan söylüyor. Eğer Süleyman Soylu, yalancı bir şarlatan ve iftiracı değilse, buyursun o konuşmasında benim Pervin Buldan’a gönderdiğimi iddia ettiği kaseti yayınlasın. Sayın Pervin Buldan HDP’nin eşbaşkanıdır; bir rol ve misyonu vardır. Kürt halkının yasal demokratik özgürlük mücadelesinde yeri olan bir insandır. Böyle iddialarla onun üzerinde baskı yapmak ve özel bir savaş yürütmek için iftira atıyorlar. Eğer öyle değilse kaseti sunsun” ifadelerini kullandı.

Karayılan, şöyle konuştu: “Yalan ve dolanlar üzerinden HDP’yi daraltmak ve hatta kapatmak istiyorlar. İşte Kobanê davası, vb. şeyler adı altında bunların hepsini yürütüyorlar. Bütün bu yalanlarla Türkiye’deki demokrasi ve sosyalizm mücadelesini alt etmek istiyorlar. Hedefleri budur. Bunun için bir kez daha açıkça söylüyorum; öyle bir şey yoktur; öyle değilse, kameralar karşısında açıkça konuşan bir bakandır; yine kameralar karşısında o dediği kaseti göstersin. Eğer bunu yapmazsa o bir şarlatandır, bir yalancıdır, bir iftiracıdır.”

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir