19 Aralık Katliamı paneli: Katliamlara karşı örgütlü mücadelemizle cevap olacağız

Birleşik Devrimci Mücadele bileşenleri tarafından Zürih Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde düzenlenen panele 19 Aralık Katliamı direnişleri, dönemin tanıkları ile çok sayıda devrimci kurum katılım sağladı.

Panel 19 Aralık Hapishane, Maraş ve Roboski katliamlarında yaşamını yitirenler başta olmak üzere Türkiye ve Kürdistan devrim şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından 19 Aralık’ta yaşanan katliama ilişkin hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Siyasetçi Yurdusev Özsökmenler, Özgür Gündem gazetesinde çalıştığı sırada katliamın yaşandığını hatırlattı, tanıklığını anlattı. Ardından hasta tutsakların durumuna dikkat çekti. Halil Güneş, Abdülrezak Suyur, Salih Tuğrul ve Garibe Gezer’i hatırlattı, “Bu ölümler 21 yıl önce yaşanan katliamdan bağımsız değil” dedi. DTP Eski Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk’un ağır sağlık sorunlarına da dikkat çeken Özsekmenler hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

19 Aralık direnişçilerinden olan Sait Oral Uyan da o dönem yaşananları anlattı, “Yaşanan bu katliam bizzat devlet kontrollünde, planlı bir şekilde gerçekleştirildi” diye konuştu.

Birleşik Devrimci Mücadele Temsilcisi ise her dönem devrimci direnişin kalesi olarak kabul edilen hapishanelere saldırılarla tutsakların iradesinin teslim almasının hedeflendiğini belirterek şunları söyledi: “Bizler içeridekilerin sesi olmayı sürdürerek onların direnişine cevap olacağız. Bugün mücadelenin ortaklaştırılması demek 19 Aralık’ın, Maraş’ın, Roboski’nin ve devlet kontrolünde gerçekleştirilen tüm katliamların bir daha yaşanmaması demektir”.

Panel soru-cevap kısmının ardından müzik dinletisiyle sonlandırıldı.