BMG’den 19 Aralık paneli: Bu saldırılar hepimize, birleşik direnişi büyüteceğiz

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), 19 Aralık Hapishane Katliamı’nın 21. yılında Ankara’da panel düzenledi.
Panele konuşmacı olarak Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Görülmüştür ekibinden Adil Okay, ölüm orucu gazisi Esmahan Ekinci, İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen ve avukat Kazım Bayraktar katıldı.
Panel saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başladı.

ESMAHAN EKİNCİ: DİK DURUŞUMUZDAN TAVİZ VERMEDİK
Esmahan Ekinci, 19 Aralık katliamında Niğde Hapishanesi’nde olduğunu söyledi. 19 Aralık katliamının ilk denemesinin Ulucanlar Hapishanesi’nde yaşandığını belirten Ekinci, “Ulucanlar katliamında devrimcilerin kurşunlara karşı halay çekmesi bir direnişti. O anlık bir duruş değildi. Ölüme karşı halaya duruşla devlet iyi bir ders aldı. Biz bedel ödemeyi göze almıştık. Dik duruşumuzdan taviz vermedik” dedi.
F tipi tecridine karşı birleşik örgütlü bir direniş gerçekleştirildiğini vurgulayan Ekinci, 19 Aralık direnişinde çok sayıda devrimcinin katledildiğini hatırlattı, “Bugün yaşanan sessiz ölümler canımızı daha da yakmaktadır. 19 Aralık’a sadece bir öfke günü olarak değil, deneyim çıkarmak ve birlikte mücadelenin getirdiklerini konuşmak gerekiyor” diye belirtti.

Görülmüştür ekibinden yazar Adil Okay da, “İçeriden dışarıya mücadelenin örgütlenmesi” konusunda konuştu. Devletin hasta tutsakları ölüme gönderdiğine işaret eden Okay, Garibe Gezer’in kendisine bir yıl önce gönderdiği mektubundan bir bölümü aktardı. Hapishanelerden umut dolu mesajlar geldiğini ve destek istediklerini kaydeden Okay, “Ancak demek ki bizim desteğimiz yetmiyor” dedi.

KAZIM BAYRAKTAR: KİŞİLİKSİZLEŞTİRME DAYATILIYOR
Avukat Kazım Bayraktar ise F tipi hapishanelere geçiş sürecinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in, “Bu operasyonları yapmazsak IMF kararlarını uygulayamayız” sözlerini hatırlattı. Devrimcileri tasfiye saldırılarının halka yönelik sömürü, zulüm ve yoksullaştırma politikalarından bağımsız olmadığına dikkat çekti, hapishanelerde tutsaklara yönelik kişiliksizleştirme saldırılarının sürdüğünü söyledi.

NURAY ÇEVİRMEN: 2021 YILINDA 64 TUTSAK YAŞAMINI YİTİRDİ
İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen de infaz yakmalara dair konuştu. Çevirmen, Türkiye’de iktidarın gittikçe otoriterleşmesinin hak ihlallerini ağırlaştırdığını söyledi. Yeni infaz düzenlemeleri, yönetmelikleriyle hapishanelerin cehenneme dönüştüğünü aktaran Çevirmen, “2020 yılında cezaevlerinden bin 182 mahpus, 2021 yılında 872 mahpus başvuru yaptı” dedi.

KESKİN BAYINDIR: TECRİT BİR YÖNETME BİÇİMİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise İmralı Hapishanesi’ndeki tecrit politikalarına dikkat çekti. Tecridin yurtsever, devrimci tutsakları toplumdan izole etmeyi hedeflediğine işaret eden Bayındır, “Egemen iktidarın asıl hedefi cezaevlerindeki tutsakların birikimini, deneyimini kısıtlayarak toplumsal mücadeleyi düşürmektir. Ancak tecrit sisteminin politik tutsaklarda bir karşılığı, anlamı yoktur. Her yönüyle bir direniş hali var” diyerek tutsakların tecride karşı direnişine vurgu yaptı.

MÜRÜVET KÜÇÜK: 19 ARALIK DİREŞİ BİRLEŞİK MÜCADELE BİLİNCİYLE YOLUMUZU AYDINLATIYOR
Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) adına söz alan Mürüvet Küçük, emekçilere yönelik yoğunlaşan saldırılara dikkat çekti. “Hapishaneler sorunu artık herkesin sorunu” dedi.  Mürüvet Küçük şunları söyledi: “Hapishane sorunu artık sadece devrimcilerin, yurtseverlerin sorunu olmaktan çıkmış, tüm toplumun sorunu haline dönüşmüş. Şu an tüm toplumun hapishane doldurulmasını göze alabilen bir faşist tahakküm ve saldırganlıkla karşı karşıyayız. Tüm muhalifleri elinden gelse hapishaneye doldurmayı tahayyül eden bir sistem gerçekliği içerisinde hapishane anlam ve önem kazanıyor. Bunlara karşı mücadele de tüm toplumsal sorunlarda olduğu gibi birleşik bir mücadele, birleşik bir direnişi odağa almayı zorunlu kılıyor.”
Küçük, “2000’lerdeki gibi, bu sistemli topyekun saldırılara karşı birleşik mücadele yolunu göstermektedir. Ancak birleşirsek özgürlüğümüzü, haklarımızı, insanca yaşamı kazanabiliz. 19-22 Aralık Hapishaneler Direnişi bugün yolumuzu birleşik mücadele bilinciyle aydınlatmaktadır” dedi.
Panel, Grup Devinim’in ezgileriyle sona erdi.

Konuşmaların ardından Grup Devinim müzik dinletisi verdi.

Haberin kaynağı  için:
https://ozgurgelecek30.net/hapishaneler-sorunu-birlesik-bir-direnisi-odaga-almayi-zorunlu-kiliyor/?swcfpc=1
http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/156211