BMG üyesi Gürz: Saldırılara karşı sokağın politik hattını oluşturacağız!

Kadir Güney

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), “Yolsuzluğa, işsizliğe karşı birleşirsek kazanırız” şiarıyla 3 ay boyunca sürdürdüğü kampanyayı, geçtiğimiz günlerde Kartal’da bulunan Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği halk forumuyla sonlandırdı. BMG bileşenleri, bu kampanya kapsamında ülkenin pek çok yerinde çeşitli eylem ve etkinlik gerçekleştirdi. Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) Merkez Koordinasyon üyesi Mahir Gürz, önümüzdeki dönemde izleyecekleri mücadele hattına dair değerlendirmelerde bulundu. 

DEVRİMCİ BİR MÜCADELE

Gürz, içinde bulunulan siyasal süreci BMG olarak emekçiler cephesinden devrimci bir mücadele perspektifiyle ele aldıklarını belirtti. 3 aylık kampanya sürecini bu kapsamda sürdürdüklerini dile getiren Gürz, iktidarın yaşadığı çoklu krizleri emekçilerin üzerine yıkmaya çalıştığını ifade etti. Gürz, “Kampanyamızla yaşanan bu çoklu krize bir müdahale, krizi derinleştiren egemenleri teşhir etmeye çalıştık. İstanbul başta olmak üzere, örgütlü olduğumuz yerlerde bu anlamda çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirdik. Hem BMG hem de diğer sol-sosyalist güçlerle birlikte örgütlü olduğumuz bütün alanlarda bir politik mücadele örmek için önemli bir süreç yaşandı” diye belirtti.

SALDIRILARA KARŞI BARİKAT 

Toplumsal ve siyasal muhalefete yönelik saldırılara dikkat çeken Gürz, birleşik mücadelenin önemine değindi. Bu kapsamda HDP’ye yönelik saldırıların aralıksız devam ettiğine dikkat çeken Gürz, saldırıların amacının toplumsal muhalefetin sokağa dökülmesini engellemek olduğunu vurguladı. Gürz, şunları söyledi: “Egemenler, yaşadığı krizi aşmak için başta Kürtler olmak üzere toplumsal dinamiklere saldırıyor. Yargıdan tutalım bütün burjuva aygıtlarının iktidarın kuklasına döndüğü ve kendi burjuva hukuklarını dahi ayaklar altına aldıkları bir süreçle karşı karşıyayız. BMG tam da bu saldırılara karşı ancak anti faşist, anti kapitalist ve gerçekten fiili meşru mücadeleyi merkeze koyan bir perspektifle bütün alanlarda barikat olacak!” 

CEZAEVLERİ İKTİDARIN HEDEFİNDE 

Yine iktidarın saldırılarının hedefinde cezaevlerinin de olduğunu dile getiren Gürz, geçmişten günümüze iktidarın toplumsal muhalefeti bastırmak için ilk olarak cezaevlerini seçtiğini söyledi. Gürz, “İktidar yeni dönem stratejik politikalarının bir gereği ve sonucu olarak toplumu toptan bastırmak için yine hapishaneleri hedef alan bir saldırı içerisinde. Hapishanelerde katledilen devrimciler siyasal iktidarın intikam alma perspektifiyle yaklaştığı gösteriyor. Bu saldırı furyasının önümüzdeki dönem daha da derinleşeceğini düşünüyoruz. Başta tutsak aileleri olmak üzere bütün mücadele dinamikleri hapishanelere dönük kapsamlı saldırılara karşı daha fazla duyarlı olmaya çağırıyoruz. Sadece vicdani bir sahiplenme değil, politik bir sahiplenme gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SOKAK VE FİİLİ MEŞRU MÜCADELE

Egemenlerin toplumsal dinamiklere karşı düşman hukuku uyguladığını dile getiren Gürz, BMG’nin kuruluş misyonuna uygun olarak AKP-MHP iktidarına karşı politik mücadeleyi merkeze koyan bir perspektifle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Toplumsal ve siyasal muhalefete dönük saldırılara değinen Gürz, bu saldırıların “birleşirsek kazanırız” şiarıyla püskürtülebileceğini belirtti. Gürz, yeni sürece dair ise şunları ifade etti: “Şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde BMG’nin politik muhtevasının ana ekseni bu olacaktır. Egemenlerin yaşadığı krizi daha da derinleştirmek, daha da teşhir etmek, sokağı ve fiili meşru mücadeleyi merkeze koyan bir politik mücadele hattı yaratma hedefimiz var. Önümüzdeki dönem yaşanan bu çoklu kriz daha da derinleşecektir.” 

POLİTİK BİRLEŞİK MÜCADELE HATTI

Gürz, iktidarın krizi aşma noktasında bir hedefinin de seçimler olduğuna işaret etti. Önümüzdeki dönemin gündemlerinden birinin seçimler olacağına dikkat çeken Gürz, “Bu dönem aynı zamanda egemenlerin kendi krizini aşma anlamında yeni bir burjuva restorasyon dönemine gireceklerdir. Bizler BMG olarak verili AKP-MHP faşist iktidarına karşı diğer burjuva bloku destekleyen politikalara kesinlikle düşmememiz gerekiyor. Bu anlamda bizim örmemiz gereken temel şey bağımsız devrimci, politik birleşik bir mücadele hattıdır. Bütün burjuva partileri hedefe koyan, teşhir eden ve gerçek alternatif olan sosyalizmi, bağımsız devrimci bir siyasal odağı yaratma gibi bir perspektifle hareket etmeliyiz. İktidara karşı başta işçi ve emekçiler olmak üzere bütün halkımızı BMG saflarında örgütlenmeye ve toplumsal mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı