Hasekê’den Bildirmek!

QSD (Suriye Demokratik Güçleri) tarafından yönetilen operasyonlara (Halk Savunma Birlikleri) YPG, (Kadın Savunma Birlikleri) YPJ, (Askeri Disiplin) Disipline Leşkeri, (Anti Terör Birimleri) YAT’a vb. bağlı birçok savaşçı katılıyor.

Efrîn işgalinin yıldönümünde Hesekê’nin Xiwêran Mahallesi’nde bulunan Sîna Cezaevi yakınlarında DAİŞ çeteleri bomba yüklü araç patlatmış ardından İktisat Fakültesi, Hastane ve bazı mahallelerde çatışmalar başlamıştı. İkinci bomba yüklü aracın ise yakalandığı sürecin kapsamlı bir saldırının planlandığını gösteriyor. Saldırıdan bu yana, bölgeyi, insanları ve dünyayı korumak adına direnç gösterilerek çetelerin kaçma girişimi engellendi. Adım adım sona yaklaşılan süreçte sayısız operasyon gerçekleştirildi.

Efrîn, Eyn İsa, Til Temir, Serêkanî, Şengal vb. şehir isimleri değişse de amaç Rojava’daki tüm renklerin, tüm dillerin ortak inancı olan devrimin hazmedilememesidir. Zihniyeti barbarlık üzerinden inşa edilen İttihatçı-Kemalist TC’nin el altından beslediği çetelerin saldırısı karşısında şehrini savunan sadece savaşçılar değil. Görmeyen, o anı yaşamayan gözlere sokaklarda nöbet tutan gencinden yaşlısına halk tanımı belki de her şeyi anlatamaz. Ama Rojava’daysanız bu sizin için normalleşir. O normalleşen direnişin adı dün Kobanê, Serêkanî, Minbic, Efrîn, bugün ise Hasekê’dir.

Bir savaşçı korkusuzca yürür çetenin kaçtığı evin bahçesine. Düşünmez bir saniye sonrasını ve adeta devleşir o evin önünde. Yürür emin adımlarla ülkesi için, özgürlük düşü için sokaklarında silah sesleri değil, çocuk sesleri yükselsin diye.

Xiwêran Mahallesi’nde bir evde olduğu tespit edilen ve teslim olmayan çetelerin kapısının önünde korkusuzca bekleyen savaşçıların adıdır Heval. Tıpkı Hasekê sokaklarında gecesini gündüzüne katan tüm savaşçılar gibi. Operasyonun başladığı esnada açılan ateşle başından vurulan şehit yoldaşlarının bedeni zarar görmeden onu dışarı çıkarmak için operasyonu yarıda bırakıp gerekirse sabaha kadar hatta günlerce beklemeyi tercih eden savaşçıların inancıdır Rojava Devrimi.

Gülücüklerle, zılgıtlarla çatışma bölgesine giden kadınlardır Rojava kadın devrimi.

Hasekê sokaklarında hapishaneden firar eden DAİŞ barbarlarının sivil halka zarar vermemesi için muazzam bir direniş gösteren savaşçılar, kendi canını feda eden şehitler, omzunda kleşi nöbet tutan savaşçıların Dayik’i ve yaşananları anı anına kamuoyuna duyurmak için oradan oraya koşan basıncılar.

Direnişi yazan kalem değil inanç.

Özgür Gelecek