TİP kurucularından Metin Çulhaoğlu yaşamını yitirdi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) kurucularından ve 68 kuşağından İleri Haber yazarı Metin Çulhaoğlu, 75 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) kurucularından ve 68 kuşağından İleri Haber yazarı Metin Çulhaoğlu, 75 yaşında hayatını kaybetti.

1947 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Çulhaoğlu, 1970 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Çulhaoğlu, 1968-1969 yıllarında ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nde yöneticilik yaptı. Birinci ve ikinci Türkiye İşçi Partisi’nde görev alan Çulhaoğlu, 1975–1978 yılları arasında haftalık Yürüyüş dergisinde sırasıyla yazar, yazı işleri müdürü ve başyazar olarak görevler üstlendi. Türkiye İşçi Partisi 2. Kongresi’nde yaşanan ayrışmadan sonra Yalçın Küçük, İlhan Akalın ve Mesut Odman (Odabaşı) gibi isimlerle Eylül 1979’da Sosyalist İktidar dergisini çıkarmaya başladı. Aylık olarak yayınlanan dergi toplam 11 sayı çıktı. Çulhaoğlu, bu derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Derginin yayın hayatına 12 Eylül 1980 darbesiyle son verildi.

1983–1986 yılları arasında hapishanede kalan Çulhaoğlu, 1986 yılında Gelenek dergisi kolektifinin kuruluşuna öncülük etti. Bu hareket daha sonra partileşerek Sosyalist Türkiye Partisi (STP) olarak siyaset sahnesindeki yerini aldı. Çulhaoğlu 1993 yılında partiden ayrıldı ve bir grup yoldaşıyla birlikte Sosyalist Politika dergisini çıkarmaya başladı. Sosyalist Politika grubu, sırasıyla Birleşik Sosyalist Parti (BSP) ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşlarında yer aldı. 2001 yılında Sosyalist Politika grubuyla birlikte ÖDP’den ayrılarak, Gelenek Hareketi ile yollarını yeniden birleştirdi ve Türkiye Komünist Partisi’ne (TKP) katıldı. O tarihten 2014 yılına kadar partinin Merkez Komitesi’nde görev aldı. Çulhaoğlu, TKP’de 2014 yılı Nisan ayında başlayan ayrışmayla birlikte Halkın Türkiye Komünist Partisi’nin (HTKP) kuruluşunda yer aldı. 7 Kasım 2017’de kurulan Türkiye İşçi Partisi’nde (TİP) Merkez Komite görevini üstlenen Çulhaoğlu, TİP Parti Meclisi üyesiydi.

BirGün, soL gibi birçok günlük gazetede köşe yazıları yazan Çulhaoğlu, 16 Ağustos 2014 tarihinden itibaren İleri Haber’de salı ve cumartesi günleri yazıları yayınlandı.

TİP cenaze töreni için açıklama yapacak

TİP, Culhaoğlu’nun ölümüne ilişkin Twitter hesabı üzerinden, “Ülkemizde Marksizme birbirinden değerli katkılar sunan, ömrünü devrim ve sosyalizm mücadelesine adamış, hareketimizin fikri öncüsü Metin Çulhaoğlu yoldaşımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye sosyalist hareketinin ve işçi sınıfının başı sağolsun. Sözümüz devrim olacak!” mesajı paylaştı.

Parti, cenaze töreni için ayrıca bilgilendirme yapacağını duyurdu.

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir