Aliağa ölüm gemisini istemiyor

Aliağa’da sökülmesi planlanan asbest ve ağır metal yüklü Sao Paulo gemisine karşı bir araya gelen yüzler, Aliağa’da ölüm gemisi istemediklerini haykırdı.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla bir araya gelen çevre, emek ve meslek örgütleri Aliağa’da sökülmesi planlanan asbest ve ağır metallerle yüklü Sao Paulo gemisinin Türkiye’ye getirilmemesi talebiyle ilçede miting düzenledi.

Petrol-İş Aliağa Şubesi önünde toplanan yüzlerce kişi mitingin yapıldığı Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi. “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” ve “İşçi, çevre ve halk sağlığı için ölüm gemisini durduralım” pankartlarının açıldığı mitingde kitle “Doğanın maliyeti sıfır”, “Zehirli gemiye dur de” dövizleri taşıdı. Miting sırasında sık sık “Dünyanın çöplüğü olmayacağız”, “Sermaye elini doğamızdan çek” ve “Susma haykır, temiz çevre haktır sloganları atıldı.

Mitingte ilk olarak söz konusu geminin yola çıktığı açıklandı. DİSK Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe, zehirli geminin Türkiye karasularına girmemesi için meşru ve haklı mücadelelerine destek olma çağrısında bulundu.

Türk Tabipler Birliği adına konuşan Behiye Mungan da bu sorunun sağlık sorunu olarak TTB’yi birinci derecen ilgilendirdiğini vurguladı. Geminin Türkiye karasularına girmemesi için uluslar arası girişimlerde bulunduklarını kaydeden Mungan, “Ön planda geminin Türkiye sınırlarına sokulmamasını planlıyoruz. Geminin karasularından geçeceği ülkelerin tabip odalar ile temasa geçiyoruz. Geminin tek zararı asbest değil. Nükleer çalışmalar da yapılmış bu gemide. Gemi sökülürse atıkların nasıl yok edileceği de soru işaretidir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Ege Kültür ve Çevre Platformu (EGEÇEP) Yönetim Kurulu Seçil Ege Değerli de “Rant ve talan projeleri ile iktidarını sağlamlaştıran yönetim ve sermayeye seslenerek, Türkiye ve Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Emperyalizmin kirli savaşları ve onun atıklarıyla ölmek istemiyoruz. Buradan iktidarı uyarıyoruz. O gemileri yakarız o ölüm gemisini buraya yaklaştırmayız” diye konuştu.

Son olarak ise mitingin ortak metnini Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu adına Deniz Gültekin okudu.

Gemi söküm patronlarının kar hırsının Aliağalıların sağlığından, gemi söküm işçilerinin yaşamından değerli olmadığı belirten Gültekin, “Yıllardır Aliağa’da yaşayanlar olarak gemi sökümlerde işçilerin çalışma koşullarını biliyoruz.

Yıllardır Aliağa’da denizimizin, havamızın, toprağımızın kurulu sanayi işletmeleriyle nasıl kirletildiğini biliyoruz. Rafinerilerinden sızan gaz kokularıyla, demir çelik fabrikalarından arda kalan cüruf dağlarıyla yaşıyoruz, gemi sökümden denize karışan zehirli maddelerle yaşıyoruz, yıllardır bu kentte yüzlerce işçinin ölümü, sakat kalması, kanser olması gerçeğiyle yaşıyoruz. Yani biz bu gemiyi buraya getirmek isteyenleri, biz işçilerin kentin sakinlerinin yaşamlarını tehlikeye atmak da beis görmeyenleri iyi tanıyoruz” diye belirtti.

“Sau Paulo ve diğer tüm zehirli gemiler, nerede yapılıyorsa orada sökülsün” diyen Gültekin, şöyle devam etti: “Aliağa Gemi söküm tesisleri tam anlamıyla denetlensin ve çalışma koşulları, işçi sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilsin. Mevcut yönetmeliklere kağıt üzerinde uyan ancak insan ve çevre sağlığını hiçe sayan işletmeler kapatılsın. Bakanlığın verdiği izinler derhal iptal edilsin. Biz bu gemiyi Aliağa’da istemiyoruz. Sao Paulo ülkemizin karasularına giremez, girmemelidir. Hiçbir ülkenin sökümünü üstlenmediği geminin ülkemize getirilmesine itiraz ediyoruz. Aliağa’ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz. Türkiye Avrupa’nın, Aliağa Türkiye’nin hurdalığı, çöplüğü değildir. Başka bir Türkiye, başka bir Aliağa yok! Çocuklarımıza yaşanabilir bir kent ve ülke bırakmak bizlerin tarihsel, insani, vicdani sorumluluğumuzdur.”

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir