Kentsel dönüşüme tepki gösteren Şahintepeliler: Başakşehir Belediyesi rant peşinde

“Yerlerimizde gözü olanlar öncelikle vazgeçmeyeceğimizi, haklı mücadelemizi sürdüreceğimizi bilsinler”

İstanbul Şahintepe Halk Dayanışması, kentsel dönüşüme karşı Şahintepe’de bulunan İskender Esma Camii önünde açıklama yaptı. “Şahintepe halkındır halkın kalacak” pankartının açıldığı açıklamada, “Ranta hayır”, “Direne direne kazanacağız”, “Müteahhit başkan istemiyoruz”, “Susma haykır evin sana haktır” ve “Mahallemizden vazgeçmeyeceğiz” dövizleri taşındı.

“Şahintepe halkındır halkın kalacak”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘Şahintepe’de rant oyunlarının ardı arkası kesilmeden devam ediyor’

İstanbul Şahintepe Halk Dayanışması adına konuşan Cengiz Tokmak, halkın yaşadıklarına işaret ederek, “Bizler, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelerek, bu mahalleyi inşa eden, güzelleştiren, yaşanabilir hale getiren ve unutulmayacak komşuluklar kuran Şahintepelileriz. Ve bizlerin, yıllardır emek harcayarak, bin bir zorlukla inşa ettiği Şahintepe’de rant oyunlarının ardı arkası kesilmeden devam etmektedir” diye belirtti.

Başakşehir Belediyesi’nin 2020 yılında “Müjde imarlı tapularınızı dağıtıyoruz” diyerek, 7 adada “Kentsel Dönüşüm” başlattığını söyleyen Tokmak, “Başakşehir Belediyesi, Haziran 2022’de 1542, 1543, 1554, 1606, 1540, 1564 ve 1617 numaralı adalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan tam yetki aldı. Ve şu an 1543’üncü adada fiili olarak inşaata devam etmektedir. Aynı zamanda mahallenin başka birçok adasında, belediyeden gelen sivil giyimli kişiler, ‘Bu adada sizden talep varmış, görüşmeye geldik’ diyerek evleri dolaşmaktadır. Bununla birlikte belediyenin yeni adalara da girmeyi hedeflediği ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

7 ada riskli

Mahallelerindeki 7 adanın riskli alan ilan edildiğini ifade eden Tokmak, “Mahallemizde yapılacak olan dönüşüm 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’a dayandırıldı. Buradaki yapılar İstanbul’un birçok yerindeki yapılarından daha sağlam. Birçoğu iki katlı ve bahçeli yapılardır. Bu 7 adanın riskli alan ilan edilmesinin altında yatan nedeni tek bir şeyle açıklamaktayız; onun adı da ranttır. Öyle ki, bir tüzel kişilik, şirket olan Başakşehir Belediyesi eski Başkanı Mevlüt Uysal, kendi döneminden Yasin Kartoğlu dönemine kadar mahallemizde arsa topladı. Bugün öğreniyoruz ki, 1554 numaralı adanın en büyük ortağı 2 bin 69 metrekare ile Başakkent A.Ş.’dir. Yani Başakşehir Belediyesi, yönetim kurulunda kendisinin olan şirkete arsa toplamış ve şimdi de bu arsaları paraya çevirmenin peşindedir. Bunu yaparken de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ortak edinip insanlara ‘Burası riskli alan, yerinizi vermezseniz kamulaştırırız’ demektedirler” dedi.

‘Kentsel dönüşümü kabul etmiyoruz’

Yapılacak herhangi bir dönüşüm planı için muhatap alınmak istediklerini kaydeden Tokmak, “Belediye Başkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncelikle gelip bütün mahalle halkına yaptıkları projeyi anlatsınlar, biz de anlayalım bu işte rant mı var fayda mı var. Yerlerimizde gözü olanlar öncelikle yerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, haklı mücadelemizi sürdüreceğimizi bilsinler. Sessiz sedasız inşaat alanına gelerek, burada mahallelinin istediği, mahallelinin rahat edebileceğini söyleyen brütü 70 kullanım alanı 51 metrekarelik hücreler yapan Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu yapılan dönüşümü kabul etmediğimizi bilsin” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan HDP Başakşehir İlçe Eşbaşkanı Yunus Önal, birlikte mücadeleye dikkat çekerek, “Halk kazanacak. Patron da halktır ve sözü de halk söyler. Haklı mücadelenizde arkanızda olacağız” dedi.

HDP’li Züleyha Gülüm de şunları söyledi:

“Bu halk binbir emekle burada evlerini var etti. Kimseyi buradan gönderemezsiniz. Haddinizi bileceksiniz. Mahalleyi yaşanabilir bir hale getiren kadınların vazgeçeceğini mi sandınız. Başta kadınlar olmak üzere bütün mahalleli direneceğiz. Çünkü kendi alın terimizle kazandığımız hiçbir yerin peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Bizim olanı bizden almaya kimse kalkmasın. ‘Kentsel dönüşüm’ deyip rantsal dönüşüm yapıyorlar. Yandaşlarına, zenginlerine buraları peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Kimseye izin vermeyeceğiz. Direnmeye devam edeceğiz.”

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir