Deri işçilerinden ETF işçilerine destek ziyareti

ETF’de direnişi 9. gününde devam ederken, fabrikayı işgal eden işçileri DERİTEKS’in örgütlü olduğu Prima ve Özkan Kundura işçileri dayanışma ziyaretlerinde bulundu.

Kapatılacağı açıklanan ETF’de gasp edilen hakları için fabrikayı işgal eden işçilere sabah saatlerinden itibaren DERİTEKS’in örgütlü olduğu Deri Sanayi Bölgesinde yer alan Prima ve Özkan Kundura işçileri dayanışma ziyaretlerinde bulundu.

İşçileri direnişlerinde yalnız bırakmayan Özkan Kundura işçileri, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atarak selamlaştı. İşçilere direniş sürecini anlatan Tuzla Şube Sekreteri Pembe Maden, “İşçiler ve sendika olarak haklarımızı tamamen alana kadar direnişi sürdüreceğiz” dedi. Özkan Kundura İş yeri Temsilcisi Filiz Akbayram “Etf’deki arkadaşlarımıza destek olmak için geldik. Arkadaşlarımız fazla bir şey istemiyor, haklarını istiyor umarım alacaklar. Tek başına bir şey kazanamazsın o yüzden biz de işçi dayanışması için buradayız” dedi.

Özkan Kundura’nın ardından direniş alanına Pirima Deri işçileri geldi. “Baskılar bizi yıldıramaz,” “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları yinelenirken, işçiler birlikte halaylar çekti. Pirima Deri İşyeri temsilcisi Satılmış, “Biz Pirima işçileri olarak ETF’deki arkadaşlarımıza destek oluyoruz. İşverenin yaptıkları ortada. 350 tane arkadaşımızı sokağa destek için buradayız. İşçiler bütün haklarını alana kadar bu eylemi sürdürecek biz de işçi arkadaşlarımız haklarını alana kadar yanlarında dayanışma içinde olacağız” dedi.

Öte yandan direnişin 9. gününde Tuzla Belediyesi işçilere yemek gönderdi. Sendikanın talebi üzerine yemek gönderen belediyeye işçilerden 4 yıllık işçi Songül Çalışkan şöyle tepki gösterdi: “Çok zor şartlarda çalıştık. Sadece emeğimizin karşılığını almak için direniyoruz. Başka bir talebimiz yok. Önce belediye başkanımız bir ziyaretimize gelse, taleplerimizi dinlese daha iyi olurdu. Tamam yemek göndermişler, sağ olsunlar ama burada kimse aç değil bir şekilde doyuyoruz ama bir gelip aramıza katılsalardı, ihtiyaçlarımızı sorsalardı, sorunlarımızı, taleplerimizi dinleyip bir çözüme ulaştırsalardı. Bizim böyle bir desteğe ihtiyacımız var.” (Kaynak: Evrensel)

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir