Fındık taban fiyatına tepki: Yetiştirici mağdur edildi

ORDU – Erdoğan tarafından açıklanan fındık alım taban fiyatına tepki gösteren Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi, yetiştiricinin yine mağdur edildiğini ifade etti.

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Ordu Şubesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı fındık alım taban fiyatına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Her yıl olduğu gibi yine fındığın maliyetine yakın bir fiyat açıklandığı aktarılan açıklamada, “Şu an açıklanan fiyat değer olarak geçen yılın açıklanan fiyatından farklı değil. Açıklanan 54 TL için ortalama sözcüğü kullanıldı. Bu kuşkulu bir durum. Yani alan bazlı destek, mazot ve gübre destekleri de belki de fiyata dahil edildi. TMO’nun alacağı fiyat 50 TL’den aşağı da olabilir” diye belirtildi.

Maliyet hesabının önemine vurgu yapılan açıklamada, “Fiyat açıklarken maliyet hesabı yapmıyorlar. Algı oluşturarak ihracatçının istediği fiyatı açıklıyorlar. Her yıl sezon biterken fiyatlar aşağı çekiliyor, sonra üç beş kuruş fazla fiyat açıklamasıyla algı operasyonu yapıyorlar. Her yıl aynı senaryo ile karşı karşıyayız. Tüm Köy Sen olarak öncelikle üreticilerin de içinde olduğu bir maliyet ve fiyat hesabının yapıldığı kurul-komisyon oluşmalı ki, herkes gerçeği görsün. Maliyet hesabı yapmadan açıklanan fiyat üreticiyi her yıl mağdur ediyor. Üretici köylü, bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak açıklamaya mahkum edilemez. Üretici köylü ürününün ve emeğinin değerini kendisi belirleyeceği bir yasal düzenleme yapılmalıdır” ifadeleri yer aldı.

MALİYETİ KURTARMIYOR

Enflasyona, gübre ve ilaç zamlarına dikkat çekilen açıklamada, “54 TL kulağa iyi olarak geliyor. Bu geçen yılın para değerine göre iyi ancak gerçek enflasyonun yüzde yüzün üzerinde olduğu ve enflasyonun devam edeceği gerçeğini bilerek baktığımızda 54 TL’nin hiçbir değeri yok. Hatta yeni enflasyonla Eylül ayında 54 TL daha da değersizleşecek. Bu nedenle üreticiyi memnun edecek fiyat 80TL’dir. Geçen yıl 1 kg fındık, 12 kilo 400gram azotlu gübre alıyordu. Şimdiki fiyatla 54 TL ile 8 kilo 300 gram gübre alınıyor. Batman’dan gelen minibüs tek seferi (geliş) geçen yıl 3300TL iken bu yıl 12.000 TL oldu. Bunlar bile fiyatın yetersizliğini belgelemektedir.” diye kaydedildi.

DESTEKLER VERİLMİYOR

Yasa gereği devletin Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde birini tarım desteği olarak üreticiye vermek zorunda olduğu kaydedilen açıklamada, “İktidarlar bunu tam olarak bile ödemiyor, üretici köylüler mağdur ediliyor. Bu mağduriyet yetmezmiş gibi ikinci tokat atılıyor. Fındık alım fiyatına destek olarak verilen paralar da dahil ediliyor. O zaman iktidar üretici köylülere yasa gereği vermesi zorunlu olan alan bazlı, gübre, mazot desteğini vermemiş oluyor. Fiyat belirlemelerinde bunlar dahil edilemez” denildi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir