Kayı inşaat işçileri: Lütufla değil, söke söke alacağız

Bir buçuk yıldır ödenmemiş alacakları için mücadele eden Kayı İnşaat işçilerinin direnişine dair İnşaat-Sen açıklama yayımladı

Cezayir ve Litvanya’da çalışan yüzlerce işçinin maaşını ödemeyen Kayı İnşaat’tan haklarını almak için 2021 yılının Ocak ayında mücadeleye başlayan işçilerin bağlı bulundukları İnşaat-Sen bir açıklama yaparak direnişin son sürecine dair bilgi verdi.

“Kayı İnşaat İşçilerinin Hakkını Lütufla Değil, Söke Söke Alacağız” denilen İnşaat-Sen açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“Servetini koruyup şirketin kasasını boşaltan, yüzlerce işçiyi senelerce “ödeyeceğim” diyerek oyalayan patron Coşkun Yılmaz konkordato ilan ederek sürecin sonuna gelmişti. Kayı İnşaat’ın tek kaçıramadığı ve aynı zamanda elinde de tutamadığı Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin bu süreçte satılarak işçi alacaklarının ödenmesini bekledik.

Bilinmeli ki bu bekleme sürecinde her kapıyı mücadelemizle açtık. Şirketlerin, bankaların akbaba gibi bölüşmeyi beklediği hisselerde “önceliğin işçilerde olacağını” rica ile değil mücadelemizle her yere kazıdık.

Aylardır bu hisselerin satışı için Sağlık Bakanlığı ve alıcı şirket Rönesans Holding arasında yapılacak anlaşmanın sonuçlanmasını bekliyoruz. Kamuoyuna yansıyan haberler, yaptığımız görüşmeler sonucunda bu anlaşmanın sağlandığını öğrendik. Bu haberle işçilerin kazanmaya çok yakın olduğunu, mücadelemizin yanında olan herkese duyurmak isteriz.

Geldiğimiz aşamada sürecin tüm taraflarını uyarıyoruz:

* İşçi alacaklarına çöken Kayı İnşaat, kendini aklayamaz. Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin satılarak işçi alacaklarının ödenmesi sürecinde, her sorunun muhatabı bizzat patron Coşkun Yılmaz’dır. Konkordato işçilerin lehine sonuçlanacak, gasp ettiğiniz tüm işçi haklarını vereceksiniz.

* Bir buçuk yıldır her gelişmeyi hiçbir ayrıntısını gözden kaçırmadan takip eden İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, bundan sonraki her gelişmeyi de belgelere ve resmi kayıtlara dayanarak takip edecek. İşçileri “sözlü” oyalama devri çoktan kapandı.

* Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerinin satışında taraf olan Kayı İnşaat, Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Rönesans Holding, ING Bank, Akbank ve diğer alacaklılar; tüm gidişattan sorumludur. Ayrıca bu mesele bir alacak verecek meselesi değildir. Bugün açmakla, yapmakla övünülen Gaziantep Şehir Hastanesi herkes bilsin ki işçilerin alacakları ödenmeden açılamayacak. Anlaşmada taraf olanlar, çıkacak her sorunun da işçi alacaklarının da muhatabıdır.

* İşçi alacaklarının ödenmesine engel olmaya kalkan tüm taraflar, başta büyük alacaklı pozisyonundaki bankalar, işçilerin haklı mücadelesinin hedefi olmaktan kaçamayacak. Bankalar, şirketler ve tüm alacaklılar; işçi alacaklarının önünden çekilecek.

Haklı mücadelemizin arkasındayız. Kriz fırsatçılığı yapan sermayenin, bir dargın bir barışık dans edenlerin, üç paraya kamu ihalelerine konanların devrini er ya da geç kapatacağız. İşçiden çalıp zenginleşenlerin değil alın teriyle onurlu bir mücadele yürütenlerin zaferini hep birlikte kutlayacağız.

Kayı İnşaat işçileri, birliğimize sarılalım.

Bugüne kadar kazandıklarımızı, mücadelemizle kazandık.
Bundan sonra da kazanacaklarımız birliğimizin, direncimizin, mücadelemizin sonucu olacak.
Hakkımızı söke söke alacağız.

Yaşasın Kayı İnşaat işçilerinin birliği”

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir