Gençler: Faşizme gol atmaya devam!

İSTANBUL – Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nın gözaltı ve polis tacizine rağmen coşkuyla devam ettiğini belirten gençler, “Bütün gençlik sahalarda faşizme gol atmaya devam ediyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi’nin “Sen de bağımlılığa bir gol at” şiarıyla başlattığı futbol turnuvası sürüyor. Diyarbakır’da 2017’de gerçekleşen Newrozu’da polis tarafından katledilen Kemal Kurkut’a adanan turnuvaya, 12’si kadın olmak üzere toplam 152 takım katıldı. Turnuva kapsamında 23 Temmuz’da Gaziosmanpaşa’da yapılan maça polis saldırdı. Polisler, sahaya çıkan oyuncuların Roboskî ve Zaxo katliamlarını protesto etmek için açtıkları pankartı saldırıya gerekçe yaptı. Darp edilerek gözaltına alınan 11 kişi daha sonra serbest bırakıldı. Polisler, ayrıca Kemal Kurkut pankartlarını da indirmek istedi. Bunun yanı sıra halı saha sahiplerini de turnuva maçlarının yapılmaması konusunda tehditte bulundu.

Turnuvaya katılan gençlik örgütlerinden Demokratik Öğrenci Meclisi (DÖM) üyesi Sabahattin Bal ve HDP İstanbul Gençlik Meclisi üyesi Güney Yıldırım, polis baskısı ve engellemelere dair konuştu.

ZAXO PANKARTI

23 Temmuz’da yapılan maçta gözaltına alınan DÖM üyesi Sabahattin Bal, maç öncesi kendileri kamerayla görüntüye alan polislerin, “Roboski’den Zaxo’ya katliamların hesabını gençlik soracak” pankartı nedeniyle kendilerini taciz ettiğini aktardı. Bal, pankartın verilmeyeceğinin söylenmesi üzerine polislerin “savcılık talimatı var” dediğini kaydetti. Bal, “Arkadaşlar bu talimatı görmek istediler, herhangi bir şekilde talimat ellerine gelmedi” dedi.

Bal, maç sonrası sahadan çıkmak istediklerini ancak polislerin buna engel olduğunu belirtti. Bal, “Ablukaya rağmen bize bir talimat belgesi gösterilmedi. Yapılan gözaltının neye dayandırıldığı ve ne için yapıldığını emniyette dahi öğrenemedik. Bize sunulan gözaltı gerekçeleri, ‘polise direnmek, görevi yaptırmamak’ diye ileri sürüldü. Bunların aslında pankartla bir ilgisi olmadığını fark ettik. Oradaki mesele maçın gidişatını ve coşkusunu sabote etmekti” diye konuştu.

‘TURNUVA DEVAM EDECEK’

Gözaltına alınanların darp edildiğini, vücutlarında morluklar oluştuğunu ve hastane raporu aldıklarını aktaran Bal, “Orada iki şeye vurgu yapmak istedik; Roboski’de ve Zaxo’da yapılan katliamların birbirinden bağımsız olmadığını ifade etmeye çalıştık. Özellikle öğrenci meclisinin her türlü katliama karşı çıktığını belirtmek istedik” dedi. Bal, turnuvayla fuhuşa, uyuşturucuya ve bağımlılığa karşı gençlikle birlikte kolektif bir mücadele yürütmek istediklerine işaret ederek, “Bu saldırı genç arkadaşlarda olumsuz bir şey yaratmasın. Maçlarımız coşkulu bir şekilde kaldığı yerden devam ediyor. Antalya’dan 7 arkadaşımız, 11 arkadaşımızın gözaltına alınmasına tepki gösterdiği için gözaltına alındı. Fakat ne olursa olsun bu turnuva devam edecek. Tüm gençleri bizimle birlikte olmaya çağırıyoruz” çağrısı yaptı.

‘TOPRAK SAHADA OYNARIZ’

HDP Gençlik Meclisi üyesi Güney Yıldırım ise, “endüstriyel futbol” anlayışını “komünal futbol anlayışana” çevirmek istediklerini belirtti. Ayrıca gençleri uyuşturucu ve yoz politikalardan uzaklaştırmayı amaçladıklarını ifade eden Yıldırım, “Devlet katliamı yapmadığını söylerken, bu katliamla alakalı pankarta bu kadar saldırganca bir tavır gösteriyor. Bunun üzerinden futbol turnuvasını illegal göstermeye çalışıyor. Devlet bugün bir maça bile saldırabilecek bir acizlikte” diye belirtti.

Yıldırım, şunları söyledi: “Onlar saldırdıkça biz mücadele etmeye devam edeceğiz. Bulabileceğimiz saha kalmazsa, toprak sahalarda, mahalle aralarında yine oynamaya devam edeceğiz. Gençlik futbol turnuvasını gerçekleştirmesin diye, devlet utanç verici bir şekilde topyekun bir saldırıya geçmiş durumda. Maç için görüşülüp anlaşılan sahalar için polis önceden gidip saha sahiplerini tehdit ediyor. Gelen takımlara psikolojik baskı oluşturmak için sahanın etrafında duruyorlar. Genel anlamda bir otorite ve baskı oluşturmaya çalışıyorlar.”

‘TURNUVADAN KORKUYORLAR’

Devletin gençlerin örgütlendiği turnuvadan dahi korktuğunu ifade eden Yıldırım, turnuvaya dönük saldırıyı “halka saldırı” olarak nitelendirdi. Yıldırım, “Halk bunun üzerine ne turnuvadan geri adım atıyor, ne de geri çekiliyor. Tekrar aynı heyecanla ve duyarlılıkla maçlarına devam ediyor. Takımlar ve oynanan maçlar bu direnci ve mücadeleyi temsil ediyor. Turnuvamız bütün coşkusuyla devam ediyor. Bütün gençlik sahalarda faşizme gol atmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir