‘Valiliğin Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’ni engellemesine verilen tepki yetersiz’

PİRHA-20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’ne uygulanan engellemeye tepki gösteren Şair Jana Med İnanç, “Yasaklara karşı belli bir kesim tepki gösterirken diğer sanatçıların yasaklara sessiz kalmaması gerekiyor” dedi.

Pandemi sebebiyle son iki yıldır gerçekleştirilemeyen Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği’nin yasakları nedeniyle Dersim Merkez’de yapılmazken, Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin sahneye çıkmasına ve Dersim’e girişine izin verilmedi.

Şair Jana Med İnanç, 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin Dersim Merkez’de Tunceli Valiliği’nin yasakları nedeniyle yapılmaması ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’ne uygulanan yasaklara ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“SANAT TEHDİT OLARAK GÖRÜLDÜĞÜ İÇİN GRUP YORUM VE GRUP İSYAN ATEŞİ ENGELLENDİ”

“Bu kadar hoşgörülü olan bir toplumun neden festivalleri engellenir” diye soran Şair Jana Med İnanç, “Güzellikten, sevmekten ve üretmekten korkan kesimler sanatın bulaşıcı yönünü kendileri açısından tehdit olarak görüyorlar, engellemek için bütün çabalarını harcıyorlar. Benim Dersim’e olan sevgim kültürlerine olan bağlılıkları ve insani yönlerinin her şeyden ön planda olması” diye belirtti.

“SANATIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ YENİDEN KENDİNİ GÖSTERDİ”

Sanatın direnişin simgesi olduğunu belirten İnanç, “Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi bizim sesimizi herkese duyuran gruplardı, o yüzden festivalde yasaklanmalarına üzülüyorum. Halen böyle yasaklamalar görmek gerçekten çok üzücü, fakat sanatın birleştirici gücü tekrar kendini gösterdi. Bundan sonra kültürü ve doğayı destekleyecek politikayla festivallerde buluşuruz” dedi.

“SANATÇILARIN YASAKLARA SESSİZ KALMAMASI GEREKİYOR”

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin öncesinde yasakların başladığını vurgulayan Şair Jana Med İnanç, şunları kaydetti:

“Maalesef Türkiye’de her şey yasaklanıyor çünkü direnişten korkan bir kesim var. Daha önce yasaklanan birçok sanatçı oldu ancak festivalde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin sahneye ve kente alınmamasına Dersim’de bir tepki oldu ancak verilen tepki yeterli değil. Sanatçılar olarak yasaklara karşı hep birlikte bir tepki gösteremiyoruz. Ya hep birlikte yasaklara tepki gösterip sazlarımızı, sözlerimizi susturacağız ya da hep birlikte şarkılar söylemeye başlayacağız. Yasaklara karşı belli bir kesimin tepki gösterirken diğer sanatçıların yasaklara sessiz kalmaması gerekiyor.”

Cihan BERK/DERSİM

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir