Başkan Gonzalo’nun anısı ve mücadelesini yaşatacağız!

Birleşik Mücadele Güçleri, Peru Komünist Partisi-Aydınlık Yol’un kurucusu ve 30 yıllık Başkanı, Dr. Abimael Guzman’ın hayatını kaybetmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Peru Komünist Partisi-Aydınlık Yol’un kurucusu ve 30 yıllık Başkanı, Dr. Abimael Guzman’ın (Yoldaş Gonzalo) 11 Eylül 2021’de yaşamını yitirdi. Guzman felsefe profesörü nam-ı diğer Başkan Gonzalo, yakalandığı 12 Eylül 1992’den bu yana ağır koşullarda tutulduğu Calao Deniz Üssü’ndeki yüksek güvenlikli hapishanede, 86 yaşında, sabahın erken saatlerinde ölümsüzleşti. Yakalandıktan on iki gün sonra çıkarıldığı mahkemede ömür boyu hapse mahkum edildi ve o zamandan beri 29 yıldır tutsak.

Peru devleti, ilerlemiş yaşına ve çok sayıda ağır hastalığına dahası koronavirüs pandemisine rağmen Başkan Gonzalo’nun tedavisi için yoldaşlarının ve uluslararası devrimci, ilerici ve komünist güçlerin tüm ısrar ve taleplerine kulaklarını tıkadı. Başkan Gonzalo’yu Peru devleti, ABD emperyalizminin dünyanın dört bir yanındaki işgal, saldırı ve katliamlarını organize eden CIA’nın yönettiği, yılları bulan bir operasyon sonucunda yakaladı. Latin Amerika ülkesi Peru’da, işçi sınıfı ve ezilenlerin silahlı mücadele ile yükselttiği kurtuluş bayrağının kısa sürede zirvelere çekilmesi en çokta ABD emperyalizmine kâbus dolu günler yaşattı.

Bundandır ki ABD emperyalizmi, Peru’da gelişen devrim mücadelesini ezmek ve yok etmek için tüm olanaklarını seferber etti ve Peru gerici devletine kol kanat gerdi.

Guzman yakalandığında büyük sevinç çığlıkları atarak onu siyah beyaz, çizgili bir elbiseyle, bir kafes içinde halka teşhir ederek küçük düşüreceğini hesaplayan ABD istihbaratı ve Peru egemen sınıfları, büyük bir şok yaşadı. Başkan Gonzalo, tutulduğu kafes içinde, halka ve devrime bağlılığını, emperyalistlerden ve faşistlerden hesap soran tutumunu, dosta-düşmana ilan ederek, işçi sınıfının uluslararası marşını, Enternasyonali okudu.

Gonzalo’nun bu duruşu karşısında emperyalizm ve gericilik, çareyi onu mutlak tecrit altında tutmakta buldu. Zira istedikleri olmamış, Gonzalo, onlara meydan okumayı, yoldaşlarına, Peru halkına ve dünya ezilenlerine; devrimci, komünistlerine mücadele çağrısı yapmayı sürdürmüştü.

Başkan Gonzalo buradaki konuşmasında, “…Yol uzundur. Ve biz bu yolu kat edeceğiz. Hedefe erişeceğiz. Biz muzaffer olacağız. Göreceksiniz!” demişti. Gonzalo bu sözleriyle sömürüye ve zulme, ulusal baskıya ve her türlü eşitsizliğe karşı mücadele eden, devrimci, ilerici ve yurtseverlere büyük bir miras bıraktı. Gonzalo’nun yakalanması ve sonrasında yaşadıkları, ABD ve diğer emperyalistlerin, yerli işbirlikçi ve uşaklarının ilerici, devrimci ve komünist güçlere duyduğu sonsuz nefreti de tüm dünyada gözler önüne serdi.

Gelişen ulusal ve sosyal kurtuluş mücadeleleri karşısında emperyalistler ve gerici-faşist devletlerin tutumu nerede olursa olsun benzerdir. Keza 1999 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile yakalanarak Türkiye’ye getirilmesi de, karşı devrim güçlerinin düşmanlığının bir örneğidir. Onlar, Kürt ulusunun, ulusal kurtuluş, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin düşmanıdır! Onlar, işçi sınıfı ve ezilenlerin aydınlık bir dünya mücadelesinin katilidir!

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanması karşısında sevinç naraları atan faşizme inat Kürt ulusunun Kürdistan’da direnişi gelişerek nasıl bugünlere geldiyse, Başkan Gonzalo’nun katledilmesi karşısında Peru halkının direnişi de gelişmeye ve büyümeye devam edecektir!

Başkan Gonzalo, tüm bir yaşamını işçi sınıfı ve emekçilerin, ezilenlerin, kurtuluş davasına adadı! 29 yıllık mutlak tecride ve sessizliğe gömerek yok etme politikasına karşı sesini ve mücadelesini, direnişini tüm dünyaya taşıdı! Gonzalo bu kararlığı ve duruşuyla tüm dünyada; devrimci, ilerici ve yurtsever güçleri etrafında birleştiren bir gerçeği açığa çıkardı!

Gonzalo, halka ve devrime inancı ve direnişiyle birleşik mücadelemizde yaşayacak!