Dersim’de 25 yılda ikinci sürgün

1994 yılındaki köy boşaltmaları nedeniyle Merkeze bağlı Alacık Köyü’nden Kutudere Gökçek Köyü’ne sürgün gelen Bozkurt Ailesi, burada ikamet ettiği sağlık ocağında da sürgün edildi.

1994 yılındaki köy boşaltmaları nedeniyle Merkeze bağlı Alacık Köyü’nden Kutudere Gökçek Köyü’ne sürgün gelen Bozkurt Ailesi, burada sağlık ocağı olarak yapılan ancak kullanılmayan binaya yerleşti. Yaklaşık 25 yıldır bu binada ikamet eden Mehmet Bozkurt ve Elif Bozkurt ,15 yıldır ise kullandıkları alan için işgaliye ödemeye devam etti. İkamet ettikleri bina daha sonraki süreçte Milli Emlak Müdürlüğüne devredildi. Geçtiğimiz aylarda ise Mehmet Bozkurt ve Elif Bozkurt’a ikamet ettikleri binanın boşaltılması için tebligat yapıldı.

Görevliler asker eşliğinde geldi

Milli Emlak Müdürlüğü görevlileri bugün jandarma eşliğinde Bozkurt Ailesi’nin kaldığı eve geldi. Aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla uğraşan Mehmet Bozkurt ve Elif Bozkurt, evlerinde çok sayıda süt ve süt ürünleri olduğunu, binayı boşaltmak için zaman istediklerini belirti. Ancak yetkililer bu talebe kulak asmadı.

Kapının kilidini görevlilere vermeyen Elif Bozkurt, Tunceli Valiliği’nden süre istediğini, konteynır talebi yerine getirildiğinde evi kendi boşaltacağını ifade etti. Ancak jandarma kapının kilidini kırarak tahliye işlemini başlattı. Elif Bozkurt ise yaşananlar nedeniyle sinir krizi ve baygınlık geçirdi.

Sağlık ocağı neden boşaltılıyor?

Bazı kaynaklardan edinilen bilgiye göre; 25 yıldır Bozkurt Ailesi’nin ikamet ettiği sağlık ocağı yeniden restore edilerek kamp alanı ve kültür merkezi olarak yapılandırılacak. Sonraki süreçte ise daha önce Pülümür Vadisi Hakis Köyü sınırlarında kalan okul gibi ihale edilecek. (Haber Merkezi)

GAZETE PATİKA

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir