Doğan’dan, AKP’nin kampa ve Kerbela’ya götüreceği gençlere, dedelere çağrı: Tevessül etmeyin!

PİRHA-DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, AKP hükümeti tarafından 400 Alevi gencinin “Hacıbektaş Gençlik Kampı”na, 300 dedenin ise Kerbela’ya götürülme programlarına sert tepki gösterdi. Doğan, “Alevi inancı devletin her bakanlığının, kurumunun kıskacı altında acı çekmeye devam ediyor. Bu davranışların Alevi toplumsallığına, inancına hiçbir katkısı yoktur. Böyle bir şeye tevessül etmeyin. Özünüze dönün” dedi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 400 Alevi genci için Ağustos ayında yapılacağı duyurulan “Hacıbektaş Gençlik Kampı” ile 300 dedenin Aralık ayında Kerbela’ya götürülme programına ilişkin PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

Alevi inancı üzerindeki asimilasyon çalışmalarına yönelik Alevi pirlerinin yaptığı ortak çağrıyı kıymetli bulduğunu belirten Doğan, kampa katılmak durumunda olan gençler ile Kerbela’ya götürülmek istenen dedelere çağrıda bulundu. Doğan, “Böyle bir şeye tevessül etmeyin. Köklerimiz kendi topraklarımızdadır. Özümüz buradadır. Sizi dönüştürmek isteyenler ile yola çıkmaya hiç ihtiyacınız yoktur. Özünüze dönün” dedi.

“BUNU KABUL ETMEK ALEVİ İNANCINA EN BÜYÜK İHANETTİR”

Masrafları bakanlıklar tarafından karşılanacağı duyurulan iki program için “Hiçbiri iyi niyet göstergesi değil” yorumunda bulunan Doğan, şunları söyledi:

“Tanımadıkları, inanç merkezlerini kabul etmedikleri bir inancın varlığını kabul ederek kendi bünyelerinde kamp yapma istekleri şunu gösteriyor. “Biz iki yüzlüyüz. Sizi kabul etmiyoruz ama varsınız. Sizi dönüştürmek, asimile etmek için kamplara alıyoruz. Sistemin tekçi yapısına benzetelim” demektir bu. Buna hiçbir Alevi kurumunun, toplumsallığının ve gencinin tevessül etmemesi lazım. Bunu kabul etmek bu inanca en büyük ihanettir. Bu kurumlar tanımadıkları bir inancı davet ediyorlarsa burada bir iyi niyet görmemeleri ve bu konuda dirençli olmaları gerekir.”

“KERBELA ÜZERİNDEN İNANCI KENDİ DEĞERLERİNDEN KOPARMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Doğan, 300 dedenin Kerbela’ya götürülme planının daha önce de hayata geçirildiğini hatırlatırken, programı “Alevi inancını, kendi köklerinde yeşerdiği, büyüdüğü, kendini var ettiği coğrafyalardan uzaklara atıp; kökünden koparıp, yok etmenin yoludur” şeklinde tanımladı. Doğan, şöyle konuştu:

“Bunu geçmişten günümüze kadar hep yaptılar. Bir dönem, “Horasan Erenleri”, Orta Asya’dan gelen sadece Türklere mensup Ahmet Yesevi’ye bağlayarak Aleviliği onun üzerinden tanımlamaya çalıştılar. Kendi coğrafyasından, kökünden, topraklarından kopardığı zaman daha çabuk ve kolay yok edecektir. Sonrasında yine aynı zihniyet nasıl ki “Horasan Erenleri” diyerek başlayıp, Horasan’da yaşayanların Kürt olduğunu algılayıp, gelip “Anadolu Erenleri” üzerinden aynı asimilasyonu yapıp, bunu da belli merkezlerdeki Alevi örgütlülüğü üzerinden yerel yönetimler ve devlet yapıları üzerinde ilişkilendirerek dönüştürmeye çabaladıysa aynı yöntemi şimdi Kerbela üzerinden bu defa da inancı köklerinden koparıp, çöllere göndererek aynı asimilasyonu yapmaya devam ediyor.

“ASİMİLASYONA, DEDELER VE KURUM BAŞKANLARI ÜZERİNDEN DEVAM ETME DÜŞÜNCESİNDELER”

Yani elini inancın içine sokarak orada değiştirip, dönüştürüp, yok etmek. Bu inanca olan düşmanlık hız kesmiyor. Alevi toplumsallığına, inancına saygısızlık bin yılları bulmuştur. Sonradan örgütlü yapılar ile dirsek teması kurarak, çıkar üzerinden devşirdikleri dedeler veya örgütlü yapıların başkanları üzerinden bu asimilasyon ve Alevi toplumsallığını bölüp, parçalayıp, yok etme düşüncelerine devam ediyorlar. Kerbela’ya göndermek de yine inancın kendi değerlerinden koparıp, başka bir inancın kolu, alt versiyonu gibi bir yaklaşımla da inancı eritmek, bunu da dedeler üzerinden yapmak yeni bir durum değil.”

“BU DAVRANIŞLARIN ALEVİ İNANCINA HİÇBİR KATKISI YOKTUR”

Alevi inancının devletin her kurumunun kıskacı altında olduğunu söyleyen Doğan, “Geçmişte de Kerbela’ya dede gönderdiler. İran’a gönderdikleri dedelere Şia eğitimi verip şu an cemevlerinde hepsi imamlık yapıyor. Alevi inancı gerçekten devletin her bakanlığının, kurumunun kıskacı altında acı çekmeye devam ediyor. Buna tevessül eden dedelerin, kendine inanç önderi diyenlerin gerçekten Alevi pirleri olmadığını, sadece kendi çıkarlarına, ufak şeylere tevessül eden basit insanlar olduğunu söylemek isterim. Hiçbir Alevi dedesinin, samimi inanç sahibinin böyle bir durum içerisine düşmeyeceğini, düşmemesi gerektiğini önemle belirtmek isterim. Bu davranışların Alevi toplumsallığına, inancına hiçbir katkısı yoktur. Ayrıca kendini koruyamayan, öz benliğiyle yaşamayı beceremeyenlerin, içinde yaşadığı topluma da, demokrasiye de, insanlığa da katkısı yoktur. İnsan kendi özüyle, özgün duruşuyla hayatta olmalı” ifadelerini kullandı.

“KÖKLERİMİZ BU TOPRAKLARDADIR, ÖZÜNÜZE DÖNÜN”

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Alevi ocak evlatlarının asimilasyon politikalarına karşı yaptıkları ortak açıklamaya da değinerek, şunları kaydetti:

“Alevi pirleri bir basın açıklaması ile bu duruma dikkat çektiler. Buna tevessül edilmemesi konusunda ciddi bir çağrıydı. O çağrıyı kıymetli buluyorum. Bütün Alevi toplumsallığının, pirlerin çağrısına kulak vermesini, bu minvalde yol almalarını isteriz. Başka türlüsü Aleviliğe büyük zarar ve ihanettir. Hiçbir Alevi kurumu ve toplumsallığının böyle bir şeye rızalık göstereceğini açıkçası düşünemiyorum. Böyle bir şeye onay vermezler. Gerekli tavrı koyacaklarından da eminim. Bizim tavrımız da çağrımız da budur. Kerbela’ya götürülecek dedelere çağrımız şudur: Böyle bir şeye tevessül etmeyin. Köklerimiz kendi topraklarımızdadır. Özümüz buradadır. Hacıbektaş’taki kampa gitmek durumunda olan gençlere çağrımız ise şu: Sizi dönüştürmek isteyenler ile yola çıkmaya hiç ihtiyacınız yoktur. Özünüze dönün. Böyle şeylere tevessül etmeyin.”

Barış KOP / İSTANBUL

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir