HDP’den iktidar yanlısı basına tekzip: Tetikçi haberciliğinin ürünü

ANKARA – Yeni Şafak, Star, İHA, A Haber ve Yeni Asır’ında aralarında olduğu iktidar yanlısı basının “Seçimi dağda yapmışlar” haberine ilişkin tekzip yayınlayan HDP, “Tamamı aynı operasyon merkezlerinde hazırlanmış, aynı tetikçi haberciliğin ürünüdür” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu, aralarında Yeni Şafak, Star, İHA, A Haber, Yeni Asır ve benzeri iktidar yanlısı yayınların “Seçimi dağda yapmışlar” haberine ilişkin tekzip yayınladı.

‘Tetikçi haberciliğinin ürünüdür’

Hükümetin her türlü kötülüğünü savunmayı gazetecilik sanan pek çok basın kurumunun HDP’yi hedef alarak, “Seçimi dağda yapmışlar”, “Kandil’e çıkan milletvekili oldu” şeklinde yayınladıkları “haberlerin” tamamının yalan, iftira olduğu vurgulandı. İktidarın HDP’ye 2015’ten beri yürüttüğü kumpas ve komplo zihniyetinin devamının iktidar yanlısı medya eliyle yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, “Aynı başlıklar ve kelime kelime aynı kalıplarla partimizi hedef alan bu haberlerin tamamı aynı operasyon merkezlerinde hazırlanmış, aynı tetikçi haberciliğinin ürünüdür. 31 Mart seçimleri başta olmak üzere son dönemlerde yapılan bütün seçimlerde iktidar yetkililerinin dile getirdiği iddialar, şimdi ayarlanmış bir iftiracıya mal edilmiş, Kobanî Kumpas Davası başta olmak üzere partimize ve rehin tutulan arkadaşlarımıza karşı kullanılmaya başlanmıştır. Biz bu iftiraları önceki bütün seçim süreçlerinde gördük” denildi.

‘Korkunun göstergesi’

“Bu iddiaların tamamını iktidar sözcüleri, mesnetsiz bir şekilde seçim kampanyalarının bir parçası olarak kullandılar” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İktidarın aynı yalan ve iftiraları bu defa Kobani Kumpas Davasına eklediği bir iftiracıya mal ederek yeniden piyasaya sunması, partimize karşı beslediği korkunun ve siyasetimiz karşısındaki çaresizliğinin göstergesidir.

Belediyeler PKK’ye para aktardı yalanı tutmayınca…

Buna benzer iftiralar aynı kalıplar ve suçlamalarla 2009’da iktidar ortağı Cemaat ve onun denetimindeki basın kurumları ve yargı mensupları tarafından dile getirilmişti. Şimdi ise AKP iktidarı aynı kumpasçı zihniyetini bugün daha da ileriye taşıyarak sürdürmektedir. Kayyımlara gerekçe olarak sunulan ‘belediyeler PKK’ye para aktardı’ yalanı tutmayınca şimdi de yöneticilerimize 16 milyar dolar yardım gönderildiğine ilişkin son derece komik, akla hayale sığmayan iddialarla kendilerini gülünç duruma düşürmüşlerdir.

Vekillerimiz ön seçimle belirlendi

Vekillerimizin nasıl ve hangi yöntemlerle seçildiğine dair bu iftiraları atanlar 7 Haziran, 31 Mart yerel seçimleri başta olmak üzere yenilgiyi tattıkları seçim sonuçlarına baksın, bütün hile ve engellemelere rağmen YSK’nin ilan ettiği sonuçlardan görsün. Kaldı ki adaylarımızın tamamı il il yapılan ön seçimlerde belirlenmiş ve Türkiye’de 6 milyon insanın oyunu alarak Meclis’e girmişlerdir.

Bağımsız yargı hesap soracaktır

Bu kumpas ve iftira dolu iddiaları gündeme getirenler ve bunu partimize karşı karalama kampanyasının bir parçası olarak sayfalarına taşıyan yandaş basının tamamı bir gün mutlaka tarih ve toplum karşısında hesap verecektir. Aynı zamanda siyaseti ve ülkenin geleceğini yalan ve iftiralar ile dizayn etmeye çalışan gazeteci kılığına girmiş bu kumpasçılardan bağımsız yargının bir gün mutlaka hesap soracağına da inanıyoruz.”

Ne olmuştu?

Söz konusu yayınlar, Kobanê Davası’nda dinlenen “tanık” Merdan Rüştü Ovalıoğlu’nun itirafları üzerine, “HDP’li vekillerin seçimini Kandil’de yapmışlar”, “Kandil Selahattin Demirtaş’a 16 milyon dolar gönderdi” şeklinde ifadeler içeren haberlerle HDP hedef alınmıştı.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir