İstanbul’da hedef gösterilen Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

İstanbul Onur Haftası etkinlikleri Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları tarafından yasaklandı.

İstanbul 30. LGBTİ+ Onur Haftası bugün başladı. Haftanın başlamasıyla birlikte yapılacak etkinlikler Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları tarafından yasaklandı.

Güvenlik şubeye bağlı polisler, etkinliklerin gerçekleşeceği mekanlara “genel kontrol” adı altında denetim yapmaya çalışıyor. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası sayfasından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Kolluk kuvvetleri denetim evrakı olmadan etkinliğin gerçekleşeceği mekanlara vergi levhası, tabela gibi belgeler sorarak mekanlar üstünde baskı oluşturmaya çalışmıştır. Bütün baskılara rağmen bugün etkinlik mekanlarımızda buluştuk.

Ancak devlet ve kolluk kuvvetleri denetim bahanesiyle hafta etkinliklerini engellenemeyeceğini anlayınca, Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlığı 1 hafta boyunca etkinliklerimize yasak getirmiştir. Onur haftasını engellemeye, mekanlarımızı boşaltmaya çalışmıştır. Bu karar usulsüzdür ve tüm yasal haklarımızı kullanıp gereken itirazları yapacağımızı bildirmek istiyoruz. Bizimle dayanışan tüm avukat ağımıza ve mekanlara teşekkür ediyoruz. Vazgeçmiyoruz, Korkmuyoruz! Etkinliklerimize güvenli mekanlarda ve online olarak devam edeceğiz.”

Gazete Patika

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir