Özer çifti için uzman raporu: Cezaları ertelenmeli

VAN – İHD Van Şubesi, tutuklu Özer çiftine dair hazırlanan uzman raporunda, cezalarının ertelenmesi gerektiğinin yer aldığını aktardı. Raporda, daha önce kolunu kıran Makbule Özer’in bir kez daha düşürek, diğer kolunu da incittiği belirtildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Van’ın Edremit ilçesinde “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla mahkemenin verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezası sonrası 9 Mayıs’ta tutuklanan 80 yaşındaki Makbule Özer ile eşi 79 yaşındaki Hadi Özer’e ilişkin hazırladıkları raporu dernek binalarında açıkladı.

Özer çiftinin kızı Naime Özer’in derneklerine başvurması ile bir rapor hazırlama kararı aldıklarını kaydeden İHD Van Şubesi üyesi avukat Jiyan Özkaplan, raporun cezaevindeki tutukluların görüşleri ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer’in görüş raporunun derlenmesiyle oluşturulduğu bilgisini paylaştı.

ÖZER: HER AN ÖLEBİLİRİM

Raporun hazırlama sürecinde cezaevinde Hadi Özer’le bir görüşme gerçekleştirildiğinin belirtildiği raporda, Özer’in 1986’da trafik kazası geçirdiği ve kazadan sonra göz ağrısı yaşamaya başladığına yer verildi. Özer’in tutuklandıktan sonra da sağ elinde uyuşma başladığına değinilen raporda, Makbule Özer’in de “Yürüyemiyorum ve şuan perişan haldeyim. Burada ölmeyeceğimin garantisi yok. Bir an önce evime gitmek istiyorum. Her an burada ölebilirim. Dört duvar arasındayım, şekerim, nefes darlığım ve tansiyonum var” ifadelerine yer verildi.

‘GÖRÜŞE TEKERLEKLİ SANDALYEYLE GETİRİLDİ’

Makbule Özer’in yüzde 52 engeli olduğunun hatırlatıldığı raporda, Özer’in cezaevinde kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığı ve avukat görüşüne tekerlekli sandalye ile getirildiği belirtildi. Raporda, “Özer çiftinin kızı N.Ö. ile yapmış olduğumuz görüşmede, annesi Makbule Özer’in daha önce avukat görüşünden çıktıktan sonra kırık olan ve 2 yıldır tedavi edilen kolunun üzerine düştüğü ve kolunun tekrardan kırıldığını belirtmiştir. Annesinin hastaneye götürüldüğünü ancak kemik erimesi olduğundan dolayı kolunun alçıya alınamadığını ve hapishanede olan mahpusların yardımıyla tedavi edildiğini belirtmiştir. 20 Temmuz’da annesinin görüşüne gittiğini belirten N.Ö., annesinin bu sefer de abdest almaya giderken diğer kolu üzerine düştüğünü ve elinin incinip morardığını belirtmiştir. Mahpus Makbule Özer, revire çıkarıldığını ancak 10 gündür hastaneye çıkarılmadığını belirtmiştir.”

‘CEZAEVİNDE KALAMAZ’

Raporun sonuç kısmında Özer çiftinin kronik hastalıkları, ileri yaşları ve engelli oluşları göz önüne alınarak tahliye edilmesi gerektiğine vurgu yapılarak şunlara yer verildi: “Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer tarafından düzenlenen ‘Uzman Görüşü Raporu’nda da mahpusların cezasının infazının hapishane koşullarında sürdürülmesinin uygun olmadığı, alternatif yollar aranması ya da sağlık koşulları nedeniyle cezasının ertelenmesi/kaldırılması yoluna gidilmesinin tıbbi açıdan uygun olduğu belirtilmiş. Mahpusların yaşı ve sağlık durumu dikkate alındığında cezaevinde kalması temel hak ihlaline neden olduğu belirtilmiştir. Bu sebeple mahpusların tedbir kararı ile infazının konutta geçirmesi insan onuruna ve evrensel hukuk ilkelerine uygun olacaktır.”

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir