Partilerden ‘suçlular ittifakı’na karşı mücadele çağrısı

 Devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in ifşalarıyla ortaya çıkan iktidar mafya ilişkisine tepki gösteren muhalefet partileri “suçlular ittifakına” karşı mücadele çağrısı yaptı.

Hakların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Halkevleri, devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in itiraflarıyla gündeme gelen mafya-devlet-siyaset üçgenine dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi. Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada “Sömürü, yoksulluk, mafya üçgenine son” pankartı açılırken, “Bu memleket bizim”, “Suç imparatorluğuna son verin”, “Bizden çaldıklarınızı geri alacağız” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Emekçilere değil çetelere barikat”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “AKP defol bu memleket bizim” sloganları atıldı.

‘MAFYATIK DÜZENİ TARİHE KARIŞTIRALIM’

Açıklama öncesinde söz alan EMEP üyesi Emre Gökmen, “Bu ülkenin işçileri, emekçileri kuru ekmeğe muhtaç bırakılıp, algın politikalarıyla hayatları hiçe sayılırken ranttan pay kapma kavgasında milyon dolarların sözü geçiyor, halkın kaynakları ile yaratılan marina gibi işletmelere çökülüyor, cinayetlerle, uyuşturucu ticaretiyle, rüşvetle anılanlar hakkında tek bir soruşturma bile başlatılmıyor” dedi.

“Savaşsız, sömürüsüz, mafyasız, yaşanabilir bir Türkiye için birlikte tuğlayı çekelim bu karanlık düzen yıkılsın” diyen Gökmen, “Tuğlayı çekelim barış ve demokrasi yolunu açalım, bu mafyatik düzeni tarihe karıştıralım. Tuğlayı çekelim iş, aş, ekmek ve özgürlük yolunu sonuna kadar açalım” diye belirtti.

‘ÇIKAR ÇETELERİ SUÇ İŞLİYOR’

Kitle adına açıklamayı yapan Deniz Uslu, Türkiye halklarının, devlet-siyaset-mafya ortaklığında işlenen suçların ortalığa saçılmasına bir kez daha tanık olduğunu söyledi. Ortalığa dökülen ifşalar karşısında devletin ört bas etme çabası gösterdiğini ifade eden Uslu, şöyle devam etti: “Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüklerin tamamen tasfiye edilmesi, Kürt sorununda çözümsüzlük, çıkar çetelerinin halklara karşı işlediği suçlar, kamu kaynaklarının, yeraltı ve yerüstü varlıkların, doğanın talanı ve yerli, yabancı tekellerin yağmasına kalkan olma, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri, yolsuzluk ve rüşvet bu ülkeyi yönetenler açısından istisna değil kural haline gelmiştir.”

‘HESAP VERMELİLER’

Bu ittifakları var eden siyasi, iktisadi ve toplumsal düzen değişmeden Türkiye halklarının nefes alamayacağını belirten Uslu, “Suçlular ittifakı ile mücadele etmek, emekçiler için ekmek ve iş, kadınlar için yaşam, gençler için gelecek, Kürtler ve Aleviler için eşit haklarla yaşam mücadelesidir. Çetelerin, tarikatların, soyguncuların, yağmacıların zorba iktidarına karşı mücadele etmek sadece geçmiş ve günümüzün değil geleceğimize sahip çıkmanın da gereğidir” dedi.

‘MÜCADELE ETMEK SORUMLULUĞUMUZ’

İktidar ve mafya ilişkisine karşı toplumsal mücadele çağrısında bulunan Uslu, “Sesimizi yükseltmeli, itirazlarımızı büyüterek örgütlemeliyiz. Türkiye halklarına karşı tarihsel sorumluluğumuzla sesleniyor ve bu kirli ittifaktan kurtularak herkesi yaşanabilir bir ülke için seferber olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi.