HDP Sözcüsü Günay: 7 Haziran milyonların zaferidir

ANKARA – MYK toplantısı arasında konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Türkiye siyasi tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söylediği 7 Haziran 2015 genel seçimleri için “Vesayete ve tekçi anlayışa karşı çoğulcu siyasetin başarısıdır. Başka bir siyaset ve yaşam mümkün diyen milyonların zaferidir” dedi. Günay’ın ‘HDP Cumhurbaşkanı adayı çıkarmalı’ diyen Akşener’e yanıtı ise “Sizin aklınıza ihtiyacımız yok!” oldu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, bugün parti Genel Merkezi’nde bir araya gelen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi. Günay, toplanan MYK’de demokrasi ve barış isteyen tüm kesimlerin müdahil olacağı bir direniş hattının gerekliliği üzerine önemli değerlendirmeler yapıldığını aktardı.
Sözlerine AKP’nin tek başına iktidar olma şansını yitirdiği 7 Haziran seçimlerini hatırlatarak başlayan Ebru Günay, “Bugün 7 Haziran. Biliyorsunuz, 7 Haziran günü bu ülkede Cumhuriyet tarihi boyunca, kimliği, talepleri ve hatta varlığı inkâr edilen milyonlarca yurttaşın iradesini siyaset sahnesine taşıdığı günün yıldönümü. 7 Haziran 2015’te HDP yüzde 13,1 oy alarak 80 milletvekili çıkararak 12 Eylül darbesinden kalan seçim barajı yıkıldı” diye belirtti.
‘7 HAZİRAN MİLYONLARIN ZAFERİ’
İlk defa farklı hakların, kimliklerin ve grupların aynı partinin çatısı altında güçlü bir biçimde Meclis’te kendine yer bulduğunu ifade eden Günay, “Bu açıdan 7 Haziran Türkiye siyasi tarihinde bir dönüm noktasıdır. Baskıcı ve otoriter siyasi geleneğe karşı demokratik siyasete dayalı bir geleceği kararlılıkla inşa etme gücünü gösteren milyonların beyanıdır. İnkara, asimilasyona, baskıya ve şiddete maruz bırakılan Türkiye halklarının barışı ve demokratik cumhuriyeti birlikte inşa etme iradesidir. 7 Haziran vesayete ve tekçi anlayışa karşı çoğulcu siyasetin başarısıdır. Başka bir Türkiye ve başka bir siyaset ve yaşam mümkün diyen milyonların zaferidir” dedi.
‘AKP ÜLKEYİ SAVAŞA SÜRÜKLEDİ’
Günay’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde: “7 Haziran aynı zamanda Türkiye toplumunun savaş siyasetine karşı barışı savunduğunun en açık kanıtıdır. Bu dönem toplumun her kesiminde Kürt sorunun barışa dayalı çözümünden demokratik cumhuriyetin inşasına kadar ciddi bir beklenti ve umut vardı. Bu açıdan 7 Haziran sadece Türkiye haklarının baharı değildi. Aynı zamanda baskı ve zora dayalı iktidarların alaşağı edilmesiydi. Ancak 7 Haziran seçimlerinden sonra AKP iktidarı ülkeyi bir kez daha savaşa sürükledi.
BAŞKANLIK SİSTEMİ
 Mafya-devlet-siyaset ortaklığında yaşanmış suçların ifşaatları bir kez daha AKP iktidarının savaşı adım adım yeniden nasıl devreye soktuğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Çünkü bizi büyüten barış bu zora dayanan iktidarın gücünü kırıyor. Suç ortakları açık biçimde ‘korku iklimi gerekiyordu’ dedi. Çünkü karşısında durduğumuz savaş politikaları ve baskıdan bu iktidar besleniyor. Böylece Suruç’ta Ankara’da, Antep’te, Diyarbakır’da bombaları patlattılar. Kentleri yıktılar. Paramiliter yapıları devreye soktular. Halkın iradesini yok sayarak 7 Haziran seçimini iptal edip bu korku ikliminde bir kez daha seçime gittiler. Kayyım rejimi inşa ettiler. İşte tek adam rejimi dediğimiz ‘Başkanlık Sistemini’ böyle bir iklimde inşa ettiler.
KÜRT SORUNU
Bugün de ortaya saçılan kirli ilişkiler, uyuşturucu ve silah ticareti, ülke içinde Kürt halkına yönelik 2014 ‘çöktürme planı’ çerçevesinde; ülke dışında ise özellikle Suriye’de yaşanan iç savaşa vekâlet çeteleri ile dâhil olmak ve Kürtlerin siyasal bir statü sahibi olmasını engellemek amacıyla gelişiyor. Bu iktidarın başta Suriye olmak üzere silahlı çeteler üzerinden Kürtlerin kazanımlarına karşı yürüttüğü topyekûn savaş ve çatışma politikaları ülkedeki çete düzenini tahkim ediyor. Yakın tarihte yaşananlar gösteriyor ki Kürt sorunu demokratik ve barışçı bir çözüme ulaşmadan, savaş ve çatışma konsepti son bulmadan, gayrı meşru ve hukuk dışı ilişkilerin, suç düzeninin, suçlular ittifakının ve çeteleşmenin sonu gelmeyecektir.
Son günlerde ortaya dökülen iktidar-mafya kirli ve çürümüş ilişkilerinin üzerinde yükseldiği zemine bakıldığında, temel sebebin Kürt sorununu çözümsüz bırakmak olduğu bir kez daha görülüyor.
KRİZLERE KARŞI ORTAK MÜCADELE
Bu düzen, aynı zamanda ekonomide kaynakları bir avuç yandaşa peşkeş çekme, sömürü ve rant düzenidir. Vurgunculuk ve yandaş beslemeciliğidir. Emekçiyi, işçiyi, esnafı, köylüyü, çiftçiyi, kadını, genci, emekliyi, işsizi yoksullaştırma, işinden ve aşından etme, bu düzenin sonucudur.  Öte yandan AKP-MHP iktidarının Türkiye toplumuna en büyük ihanetlerinden biri de ekolojik kıyım politikalarıdır. Çevreyi, ekolojiyi ve doğayı tahrip etme ve talan etme anlayışının da somutlaştığı bu düzendir. İkizdere’den Hopa’ya, Salda’dan Munzur’a, Van Şêxan’dan Dersim gözelerine, Cudi’den Marmara Denizi’ne, Lice’den Kaz Dağlarına kadar doğaları bir avuç iktidar yandaşlarına peşkeş çekilen ve tahrip edilen, yaşam alanları yok edilen herkesin bir araya gelmesi ile çözüm yolu açılabilir. Bu mücadelede, karşımızda sadece AKP-MHP iktidarı değil, bu iktidarın da emrinde olduğu ‘komutan para’ ile de karşı karşıyayız.
Bu düzenden kurtulmak isteyen herkesi; işinin ve aşının peşinde olan emekçiyi, işçiyi, esnafı, çiftçiyi; tüm ekoloji hareketlerini, toprak ve doğa sevgisine sahip olanları ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.
TECRİTE KARŞI MÜCADELE
Bir kez daha vurguluyoruz ki Kürt sorununda çözümsüzlük politikaları ile İmralı’da tecrit aynı anlama geliyor. Güvenlikçi politikalar, çatışma ve savaş politikalarıyla tecrit birbirini karşılıklı besliyor. Çözümsüzlüğe karşı mücadelenin tecride karşı mücadeleyle büyütülmesi gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Demokratik ve barışçı çözüm için mücadele tecridin kaldırılması talebiyle iç içedir. Tecride karşı mücadele Kürt sorununda barış ve demokratik çözüm mücadelesidir aynı zamanda. Bütün kirliliklere rağmen, tüm baskı ve zorbalara rağmen Türkiye halklarının özgürlük ve demokratik yaşam arayışı giderek yükseliyor. Hiçliğe mahkûm edilmek istenenlerin direnişi, kırım politikalarına uğratılmaya çalışılan kadınların özgürlük arayışı kesintisiz devam ediyor. Hep birlikte tuğlayı çekelim ve bu karanlık düzeni değiştirelim.
DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ
HDP, Türkiye’deki demokrasi ve barış mücadelesini, özgürlük ve ekmek mücadelesini bütün baskılara rağmen kararlılıkla yürütecektir. HDP, geleneğinden aldığı güçlü direniş mirasıyla, geleceği inşa etme mücadelesini kararlılıkla büyütecek ve başarıya ulaştıracaktır. Eğer güçlerimizi birleştirirsek kazanma imkanımız daha da büyüyecektir. Bizler bu ülkedeki mafyatik rant ve talan düzenini değiştireceğiz. Bu ülkeye barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi mutlaka getireceğiz. Bu ülkede vicdan sahibi herkesin bir araya gelmesi, demokratik değerler, adil ilkeler etrafında oluşmuş bir demokrasi ittifakı ülkeyi düze çıkaracak en önemli adım olacaktır.
HDP’NİN GÜCÜNÜN FARKINDALAR
Biliyorsunuz HDP hakkında söz sarf etmek siyaset sahnesinin rutini haline gelmiş. Sadece siyaset de değil, televizyonları açın her akşam neredeyse sadece HDP konuşuluyor. Üstelik bu sahnelerin hiçbirinde HDP’liler de yok. Biz Türkiye’deki medyanın özgür olmadığını biliyoruz. Etik habercilik zaten söz konusu değil. Bunların, bırakın HDP’lilerin sesine yer vermeyi, HDP’ye ilişkin tek hakkaniyetli söz kurabilecek birinin sesine yer vermekten ödü kopuyor! Çünkü HDP’nin sesinin kudretinin farkındalar! Bu artık medyada ve iktidar sözcülerinin açıklamalarında bir gelenek haline gelmiş. Ancak ne yazık ki aynı geleneği muhalefetin bir kesimi de sürdürmek istiyor. Hatta devralmak istiyor. Çünkü bunlar da HDP’nin gücünün farkında.
AKŞENER’E YANIT: AKLINIZA İHTİYACIMIZ YOK
Türkiye siyaset sahnesinde HDP’nin dengeleri nasıl kurduğuna bizzat tanıklık ettiler. Programıyla, ilkeleriyle, tüzüğüyle HDP’yi iyi biliyorlar. Yine 7 Haziran’dan 31 Mart seçimlerine kadar Türkiye’de HDP’siz bir muhalefetin bırakın başarılı olmasını, dengeleri dahi etkilemediğini biliyorlar. Bunun farkında olan bir muhalefet partisi Genel Başkanı kalkmış HDP’ye aday çıkarması konusunda akıl veriyor!  Öncelikle sizin aklınıza ihtiyacımız yok! HDP siyasetinin, ilkelerinin, programının, bileşenlerinin, halk desteğinin tarihi kökleri sizin boyunuzu aşar. HDP, devletin dehlizlerindeki çıkar çatışmaları sonucunda, gücü saman alevi gibi parlayıp sönen bir parti değil. HDP’nin kökleri mafya-devlet-siyaset üçgenine dayanmaz.
TÜRKİYE HALKLARI SİZLERE MECBUR DEĞİL
Bu ülkede yüz yıldır baskı ve inkâr üzerine kurulan siyasi geleneğe karşı HDP 3. Yol’un ittifakıdır. Bünyesinde taşıdığı ve üzerine yükseldiği bileşenleri, bireyleri ve halk desteğiyle temel muhalefet merkezidir. Bu gelenek ve bu stratejik akıl toplumu savunan, halkın rızasını ve güvenini kazanmış bir aday çıkarabilir ve bu halk ne size ne de ittifakınıza ihtiyaç duyacaktır. HDP olduğu müddetçe Türkiye’de ne faşizmin ne de inkâr ve asimilasyonu benimsemiş zihniyetlerin amacına ulaşması imkânsızdır. Türkiye halkları sizlere mecbur değildir.