Kadıköy’de yapılmak istenen açıklamaya polis müdahalesi

İSTANBUL – Kadıköy’de açıklama yapmak isteyen EMEP, HDP, Halkevleri, TİP ve TÖP üyelerine polis müdahale etti. Polisin müdahalesi sonucunda çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkevleri ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), “Baskı, sömürü, mafya iktidarına son verelim! Memleketi yeniden kuralım” sloganıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Basın açıklamasına izin vermeyen polis, kitleye müdahale etti. Yapılan müdahale sonucunda çok sayıda kişi gözaltına alındı.
HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut polisle görüşme yaptığı sırada polis kalkanlarla kitlenin etrafını sardı. Polisin tutumuna tepki gösteren Kenanoğlu, polis kalkanlarının geri çekilmesini istedi. Polis kitlenin çıkması için koridor açarken, konuşmaların devam etmesi üzerine kitleye müdahale etti. Müdahale sırasında Kenanoğlu ve TİP Milletvekili Ahmet Şık da darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı. Yurttaşların tepkisi üzerine milletvekillerine karşı yapılan müdahale son buldu.
Polis müdahalesinin ardından kitle bir süre İskele Meydanı’nda bekledikten sonra dağıldı.