Tecavüz faili MHP’li başkana ilişkin açıklama: Bu düzene dur diyelim

DİYARBAKIR – MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp’in bir çocuğa tecavüzde bulunmasına ilişkin açıklama yapan DAKAP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çıkan fotoğrafın tesadüf olmadığını söyledi.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), bir çocuğa tecavüz ettiği ortaya çıkan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp’in 16 Haziran tarihinde gözaltına alınarak “çocuğa nitelikli cinsel istismarı” suçundan tutuklanmasına ilişkin Rojava Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya platform bileşenleri katılırken, “Çocuğa uzanan eller kırılsın” sloganı atıldı.

‘Kimlerle fotoğraflarının çıktığını gördük’

Katılımcılar adına basın metnini okuyan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık, yolsuzlukla gündeme gelen MHP il teşkilatının başkanı Cihan Kayaalp’in “nitelikli cinsel istismar” suçu nedeniyle tutuklanmasından önce MHP il yönetiminin feshedilmesini tesadüf olarak görmediklerini söyledi. Nihal, “Kürdistan’da kadınlara ve çocuklara yönelik özel savaş politikası haline gelen bu suçlar cezasız bırakılmak isteniyor. Son yıllarda kadınlar ve çocuklara yönelik işlenen suçlar örtbas ediliyor. Yolsuzluk, rüşvet, cinsel istismar gibi suçları işleyenlerin kimden cesaret aldığını biliyoruz. Skandal kararlara imza atan yargıdan cesaret alıyorlar. İktidarın erkek yargısının, Pınar Gültekin’i katleden caniye indirim uygulaması bunun kanıtıdır. Deniz Poyraz’ın katledilmesinin arkasındaki güçlerin araştırılmaması bunun kanıtıdır” dedi.

‘Bu düzene dur demeye çağırıyoruz’

Kadınlar, gençler ve Diyarbakır halkı olarak mevcut politikalara izin vermeyeceklerini ifade eden Nihal, “Sırtını kirli iktidara yaslayan suçluları her yerde ifşa edeceğiz. Toplumun her kesimine uygulanan bu politikalara karşı sesimizi yükselteceğiz. Buradan tüm kamuoyunu değerlerini korumaya, sessizlik duvarını yıkmaya, bu düzene dur demeye çağırıyoruz ” şeklinde konuştu.

Açıklama “Çocuklara uzanan eller kırılsın”, “Şiddete tacize ve tecavüze son” sloganlarıyla son buldu.

JINHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir