Yüksekova’da köylere giriş ve çıkış yasağı

Yüksekova’da şiddetli çatışmaların yaşandığı Astenga Reş bölgesine çok sayıda iş makinası ve zırhlı araç sevk edilirken, bölge çevresindeki köylere giriş-çıkış yasağı getirildi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Şîşemzîn, Xurekana Seyîda ve Xurekana Temo köyleri kırsalında bulunan Astenga Reş bölgesinde başlatılan askeri operasyon sürüyor. Askeri sevkiyatın yapıldığı bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; operasyona bugün dahil edilen askerler, köylere giriş ve çıkışların 3 gün boyunca yasaklandığını yurttaşlara aktardı. Operasyon bölgesine de sabah erken saatlerinde çok sayıda iş makinası götürüldü.

Operasyon sırasında gözaltına alınan 13 kişiden 11’i, dün akşam saatlerinde Yüksekova ilçe Jandarma Komutanlığı’nda ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Demhat ve Behçet Engüdar kardeşlerin ise halen İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutulduğu öğrenildi. Serbest bırakılan 11 kişinin bu sabah köylerden bazı kişilerle birlikte yeniden operasyona bölgesine götürüldükleri aktarıldı.

Öte yandan çobanların gözaltına alınması nedeniyle yaklaşık 5 bin küçükbaş hayvanın kaybolduğu bildirildi. Köylülerin koyunlarını aramasına ise askerler tarafından izin verilmediği belirtildi.

GAZETE PATİKA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir