BMG Adana’da “Birleşirsek kazanırız” paneli düzenledi

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Adana’da “Birleşirsek kazanırız” başlıklı bir panel düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl binasında gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan panelde, BMG adına konuşan Sercan Işık, Birleşik Mücadele Güçleri’nin Adana’daki çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Panelde ilk olarak konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, ülkede giderek derinleşecek çoklu kriz ve sorunlar karşısında BMG’nin kendisini örgütleyerek, mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin tekçilik üzerine kurulduğunu hatırlattı, “Zamanında Şark Islahat Planı’ydı. Şimdi ise ‘Çökertme Planı’ ile bu tekçilik devam ediyor” dedi.

Kayyum ve tecrit politikalarını derinleştiren iktidarın Kürt sorununu görmezden geldiğini belirtti, Kürt sorununun demokratik çözümünü önüne koymayan, kendini tekçilik üzerinden inşa eden iktidarların tarihinde çöp sepetinde yer aldıklarını vurguladı.

AKP’nin iktidara geldiğinde 3Y olarak tanımladığı “yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları” ortadan kaldıracağını ileri sürdüğünü hatırlatan DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, “Bugün en fazla yoksulluğu, en fazla yolsuzluğu, en fazla yasakların iktidarına dönüşmüş durumda” dedi.

Faşizmi ve diktatörlüğü kurumsallaştırmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıya olduklarını vurguladı, tecride dikkat çekti. Saliha Aydeniz şunları söyledi:

“Tam da buradan çıkış için savaşa sonuna kadar ‘hayır’ demek gerekiyor. Bu savaşa karşı birlikte mücadele etmek gerekiyor. İmralı tecridi tüm topluma ve hapishanelere uygulanıyor. İmralı tecridine karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz.”

“HALKIN ÖFKESİNİ FİİLİ MEŞRU MÜCADELE ZEMİNİNDE ÖRGÜTLEMELİYİZ”

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de, Birleşik Mücadele Güçleri’nin önümüzdeki dönem mücadele perspektiflerine dikkat çekti.

İşçi ve emekçilerin açlık, yoksullukla sınandığını, her türlü hak talebinde bulunanlara karşı faşist devletin saldırılarını arttığını kaydeden Şahin Tümüklü, derinleşen çelişkiler ve büyüyen toplumsal öfkeye işaret etti.

Ezilen, yoksul halkın öfkesini seçim çağrılarıyla sönümlendirmeye çalışanları hatırlattı, Birleşik Mücadele Güçleri’nin bu öfkeyi fiili, meşru mücadele zemininde örgütleme ve buna uygun bir politik hat kurmasının önemine vurgu yaptı.

Türkiye işçi sınıfı, ekoloji mücadelesi yürüten emekçi köylülük ve Kürt halkının mücadelesinin birleştirilmesi görevini önlerine koyduklarını vurguladı,, antifaşist mücadelenin büyütülmesinin önemine değindi.

Panel soru ve cevap bölümü ile son buldu.