BMG, HDP İzmir il binası baskını ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı

BMG açıklamada; Uzun süredir bizzat İçişleri Bakanlığı tarafından HDP İl Binaları özel hedef haline getirildiğini belirterek şunları kaydetti

Polis bazı aileleri para ve çeşitli vaatlerle örgütleyerek HDP binaları önüne gönderdi. Havuz medya sistematik olarak tarihsel-toplumsal gericilik birikimini kaşıyacak yayınlar yaparak bu tehlikeli-provokatif tezgahı görünür bir şekilde işledi. Başında devletin temel kurumlarının olduğu bu örgütlü-resmi provokasyon son olarak İzmir İl Binası’nın silahlı bir kişi tarafından basılarak ateşe verilmesi, içerde bulunan partili Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle sonuçlandı.
2015’de parti binalarına yapılan saldırılar, gönderilen bombalı paketler ve ardından gelen kitlesel katliamları unutmadık. Rejimin bu katliamlar, provokasyonlar silsilesiyle yaratmaya çalıştığı “korku ikliminin” nasıl bir arka plana sahip olduğunu biliyoruz. Bu gerçek son olarak faşist çete lideri Sedat Peker’in açıklamalarında da dile geldi.
Şimdi onun ifşa ettiği pislikler yine Kürt halkına, ilerici devrimci-demokratik güçlerin toplumsal örgütlenmelerine, bu örgütlenmenin en diri ve kitlesel gücü olan HDP’ye yönelik paramiliter provokasyonlarla kapatılmaya çalışılıyor. Bunun farkındayız.
HDP İzmir İl örgütüne yapılan saldırıyla yeni katliamların, provokasyonların pimi çekilmiş oldu! Bu adımı kitlesel bir toplumsal duruşla sokakta püskürtmezsek arkasının nasıl geleceğini yakın tarihten biliyoruz.
Tüm işçi ve emekçileri, ilerici-demokratik toplumsal güçleri kanlarımızla yaratılmak istenen yeni bir “korku ikliminin” önünde durmaya çağırıyoruz. Kafasına kadar pisliğe batmış bu rejimin kendi gerçekliğini bizim dökülen kanlarımızla perdelemesine izin vermemek tarihsel bir görevdir. Bu göreve sırtımızı dönemeyeceğimiz bir eşikteyiz!
Tüm HDP binalarını savunmaya, olası provokasyonlara karşı mahallelerde, kent merkezlerinde hazırlıklı olmaya, eylemlerle tepki göstermeye davet ediyoruz.
Bizim sırtımızın duvara dayanması değil, pisliğe batmış bu rejimin ipini çekmek için sokağa, eyleme, direnişe!