HDP İstanbul Kongresi büyük bir coşkuyla gerçekleşti

Binlerce kişinin katıldığı, coşku ve kararlılığın hakim olduğu HDP İstanbul İl Kongresi’nde yeni Eşbaşkanlar İlknur Birol ile Ferhat Encü oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, “Şimdi HDP Zamanı” şiarıyla 4’üncü Olağan Kongresi’ni Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kongreye katılan binlerce kişi, “Selam selam, İmralı’ya bin selam”, “Be Serok Jiyan Nabe”, “Biji Serok Apo” sloganını tek bir ağızdan haykırarak PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebini dile getirdi.

Kongreye, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkan Mehmet Bozgeyik, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü,  Devrimci Parti Parti Meclisi (PM) üyesi Durmuş Kılıç, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) İstanbul İl Eşbaşkanı Gülşenay Gülveren, Yeşiller ve Sol Parti Genel Eş Sözcüsü Ayşe Erdem,  Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Sevtap Akdağ, Barış Anneleri Meclisi, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER), EMEK Partisi, Sol Parti, Halklevleri, Köz Gazetesi ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) temsilcileri katıldı.

Yöresel kıyafetleriyle 7’den 70’e binlerce kişinin akın ettiği kongre salonunda coşku bir an olsun dinmedi. Kongreye gelenler salonda çalınan müzikler eşliğinde zılgıtlar ve sloganlar atarak halay çekti. Kongreye katılanlar ayrıca Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitiren Garibe Gezer’i ve cezaevinde bulunan tutuklu için sloganlar attı. Kongreye katılanlar HDP üzerindeki baskılara dikkat çekerek, “HDP halktır halk burada” sloganları attı.

Sancar’ın konuşmasının sonra Mali ve Faaliyet raporları okundu. Raporların okunmasının ardından Bajar Müzik Grubu sahne aldı. Sahneye inen binlerce kişi söylenen müzikler eşliğinde halay çekti. Ardından tek listeyle gidilen seçimde HDP İstanbul İl Eşbaşkanlığı’na Merkez Yürütme Kurulu (MYK)  üyeleri İlknur Birol ile Ferhat Encü getirildi.

Sahneye çağrılan Eşbaşkanlar, kongreye katılanları selamlayarak birer kısa konuşma yaptı.

Ferhat Encü ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Senin tabanının şu anda miting yapacak mecali kaldı mı?” söylemini hatırlatarak, “Bugün bu salon bunlara nasıl bir taban olduğunu gösterdi. Onların saltanatını yıkacağız ve İstanbul’u HDP’nin kalesi yapacağız. Bizler Taybet Ana ve Garibe Gezer adına söz veriyoruz. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Kongre ardından çekilen halaylarla son buldu.

MA’dan derlenmiştir.