İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nden valilik yasağına tepki

İZMİR – Mafya siyaset ilişkilerinin orta yere döküldüğü günlerde valiliğin kent genelindeki eylem ve etkinlik yasağı kararının manidar olduğunu belirten İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, “Haksız, hukuksuz, taraflı ve ayrımcı kararı kabul etmiyoruz” dedi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Valiliğin kent genelinde 26 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı kararına ilişkin Alsancak’ta bulunan İzmir Barosu binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının olduğu salona, “Anayasal hakkımız olan ifade özgürlüğü, temel hak ve özgürlükler yasaklanamaz” pankartı asıldı. Açıklamayı KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nursel Yücesoy yaptı.

Söz konusu yasağın Anayasanın 34’üncü maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) başta olmak üzere uluslararası sözleşmelerde yer alan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına aykırı olduğu belirten Yücesoy, barışçıl toplantı ve gösteri hakkının sınırlamalara tabi tutulamayacağını söyledi.

Pandemi gerekçesiyle getirilen yasağın keyfi şekilde seçilmiş gruplara uygulandığını dile getiren Yücesoy, “Valilik kararına göre ekonomiyle ilgili toplantılar yapılabilmekte, spor faaliyetleri devam etmekte, ticari toplantılara izin verilmektedir. Buna karşın basın açıklaması, miting ve oturma eylemi gibi muhalefetin sesini duyurma araçları olan etkinlikler tümüyle yasak kapsamında bulunmaktadır” dedi.

‘KEYFİ BİR YASAKTIR’

Yasak kararının demokratik bir toplumun gereği olarak sağlığı korumak amacıyla getirildiğini söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Yücesoy, “Valiliğinin yasağı, toplumun bir kısmını söz söylemekten alıkoyan, anayasa ve uluslararası sözleşmelerde yer alan istisnai halleri kötüye kullanan, evrensel kurallara aykırı ve keyfi bir yasaktır. İşçiye ve emekçiye reva görülen pandemi cezaları orta yerdeyken aynı cezaları AKP kongrelerine uygulayamayanların salgınla mücadele ettikleri iddiası safsatadan ibarettir. Mafya siyaset ilişkilerinin orta yere döküldüğü, yurttaşların maruz bırakıldıkları açlığa isyan ettiği günlerde valiliğinin aldığı kararın yurttaşların sesini kısmak için alındığının farkındayız. Anayasal haklarımıza sahip çıkmaya dün olduğu gibi bugün de devam edeceğiz” diye konuştu.

VATAN PARTİSİ VE AKP GENÇLİK KOLLARINA SERBEST

Ardından söz alan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise Vatan Partisi’nin bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi ve AKP Gençlik kollarının da Konak’ta Saat Kulesi’nin önünde yaptıkları basın açıklamasını hatırlattı. Sarı, “Yaşamı savunanların açıklamalarına yasak getirilmesi bir soru işareti değil. Doğrudan dikta rejiminin üzerimdeki baskısını göstermektedir. Biz bu baskılara da yasaklara da başkaldıracağımızı düşünceye kilit vurulamayacağını bir kez daha yeniliyoruz” diye konuştu.