İzmirli öğrencilerden Boğaziçi’ne destek

İZMİR- İzmir Üniversitesi Dayanışması, Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik saldırıları protesto ederek, kayyım rektörlere karşı sokakta olmaya devam edeceklerini belirtti.

İzmir Üniversitesi Dayanışması, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere yönelik saldırı ve polis ablukasına karşı Kordon sahilde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Kayyumları da çeteleri de göndereceğiz” pankartı açıldı. Polis engellemesine rağmen yapılan açıklamada sık sık “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Üniversitelere değil çetelere barikat” sloganları atıldı.

‘ÇETELERE KARŞI SOKAKTAYIZ’

Açıklamayı yapan Nagihan Sümen, “Bizler kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı nasıl sokaktaysak bugünde mafyalara ,uyuşturucu tacirlerine karşı yine sokaktayız “ dedi. Çetelere ve gerici eğitim sistemine teslim olmayacaklarını buna karşı sokaklarda direneceklerini söyleyen Sümen, “Bizleri abluka altına alanlara da tekrar söylemek istiyoruz; bizler geleceğimizi Sedat Peker’e,  saraya bırakmıyoruz” dedi.

‘ÜNİVERSİTELERDE BİLİM SİYASETİ YAPACAĞIZ’

Kampüslerini AKP teşkilatına çevirenlere sözlerinin olduğunu söyleyen Sümen, “Günlerce AKP yetkililerini ağırlayan kampüslerimizde rektör olarak AKP’de  başkanlık yapmışları atayanlara bir de utanmadan karşımıza geçip üniversitede siyaset yapılmaz diyenlere sözümüz var;  Üniversitede siyaset yapacağız” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerde bilimsel, anadilde eğitim taleplerine karşı siyaset yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Sümen “Karanlık, uyuşturucu tacirlerini koruma siyasetinize karşı bizler mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.