Soma Davası’nda yeni bilirkişi raporu talep edildi

MANİSA – Boş sanık sandalyeleri ile devam eden Soma Katliam Davası’nda avukatlar, yeni bilirkişi raporları ve kamu görevlilerinin sorumluluğuna dair soruşturma yolunun açılmasını talep etti.
Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen katliamda yaşamını yitiren 301 madencinin ölümünden sorumlu Can Gürkan, Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç’in yeniden yargılandığı dava görülmeye devam ediliyor.
Akhisar Bülent Ciğeroğlu salonunda görülen duruşmaya tutuksuz sanık Gürkan ve avukatları bulundukları kentlerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mağdur yakınları ve avukatları ise duruşmada hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu’nun dosyaya gelen belgelerin okunması ve kimlik tespitiyle duruşma başladı.
İlk olarak söz alan dava avukatlarından Melek Polat, sanık Evinç hakkında beyanda bulunarak, acil durum sorumluluğa ilişkin “Etkili bir kriz masası kurulmamış, sorumlular maden suluyor. İlk 1 saati madeni sulamak ya da başka şeyler için değerlendirmek yerine krizi yönetselerdi bu kadar insan ölmeyecekti” dedi.
BİLİRKİŞİ RAPORU TALEP EDİLDİ
“Havalandırmanın ters çevrilmesi ile ilgili hiçbir tatbikat yapılmamış, sonuçlarının ne olacağı bilinmemesine rağmen uygulanmadı” diyen Polat, “Haluk Erinç’in havanın ters çevrilmesi kararını alarak, kaç kişinin ölümüne sebep olduğuna ilişkin bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz. Bu talebi reddederseniz esasa ilişkin çok temel bir talebi reddetmiş olacaksınız” diye belirtti.
Avukat Hatice Arslan da Yargıtay’ın eksik incelemelerde bulunduğunu belirterek, “Yeni bir bilirkişi raporu şart. Sadece Evinç için değil Gürkan için de bilirkişi raporu şart. Ek bilirkişi raporu görev ve sorumluların bilinmesi için şart” dedi.
AİLELERDE MAHKEME BAŞKANINA
Katledilen işçilerin aileleri mahkeme başkanına, “Sanıklar hala madenlerde çalışıyor. İkinci katliama hazırlık yapıyorlar” diye seslendi.
“Taleplerimiz mahkemenizin gerekçeli kararında dayandığı taksir gerekçelerine ilişkindir. Bu gerekçelerde maddi hata bulunmaktadır” diyerek söz alan avukat Derviş Emre Aydın, “Gerekçeli kararınızda yöneticilerin ‘tam bir kayıtsızlık ve kabullenme içinde bulunmadığından’ bahsediliyor. Şirket önceki tüm raporlara rağmen Ocak revize projesinde ‘halen bir sorun yaşanmamıştır’ diyerek tam bir kayıtsızlık içerisinde olduğunu kanıtlamaktadır. Fan sorununa ilişkin olarak, bu fanların hangi panolar için yapıldığı hakkında bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
PEHLİVAN’IN İDDİALARI SORUŞTURULSUN
Ardından söz alan Can Atalay, “Can Gürkan, Ankara’da siyasiler ile yüksek mertebe hukukçular ile görüşmeler yaptı. Gazeteci Barış Pehlivan bunu açık açık yazdı. Manisa Savcılığı size parmak salladı. Bu iddialar ile kovuşturmayı genişletmeyecekseniz ne yapacaksınız?” dedi. Atalay, gazeteci Pehlivan’ın ortaya koyduğu iddiaların incelenmesini istedi.
Avukat Murat Kemal Gündüz de kamu görevlilerinim sorumluluğuna ilişkin soruşturma yolunun açılmasını talep etti.
Mahkeme heyeti talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi. MA