TTB ve KESK’ten İkizdere’ye ziyaret

RİZE – TTB ve KESK heyetleri, taş ocağına karşı doğa nöbetlerini sürdüren İkizdere köylülerini ziyaret etti.
Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılmak istenen taş ocağına karşı mücadele eden köylülerin doğa nöbeti 34’üncü gününde devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği (TBB) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), bölgeye giderek, direnen köylülere destek verdi.
Heyette, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı Artvin Rize Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Uğur Çıkrıkcı, KESK MYK üyesi İlan Yiğit, Eğitim Sen MYK üyesi İkram Atabey, Ahmet Karagöz, SES MYK üyesi Selma Atabey, TÜM-BEL SEN üyesi Nafize Tosu, ESM MYK üyesi Özlem Apaydın, BES MYK üyesi İsmet Temel, Tarım Orkam-Sen üyeleri Ahmet Keleş ve Dostcan Şakar, Yapı Yol-Sen MYK üyesi Ali Yaşar Karadeniz, BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur ve Eğitim Sen Rize Şube Başkanı Ercan Özay yer aldı.
‘HER ŞEY KAZANÇ ÜZERİNE’
Köy meydanında nöbet eylemini sürdüren köylüleri dinleyen heyet, daha sonra çalışmaların yapıldığı alana gitti. Burada açıklama yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için doğanın korunması gerektiğini söyledi. Verilen mücadelenin çok kıymetli olduğunu aktaran Fincancı, “Yaşam alanlarımızı birer birer elimizden almaya çalışıyorlar. Yıkıyorlar, dönüp arkalarına bile bakmadan çekip gidiyorlar. Burada sizler kalıyorsunuz. Dindar olduklarını söylüyorlar. Ama dindar bir insan bu doğa katliamını yapmaz. Her şeyi kazanç üzerine görüyorlar” diye konuştu.
‘DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Heyete “Bana provokatör diyorlar” diyen bir köylü, “Ne derlerse desinler, ben burada direnişimi sürdüreceğim. Devlete karşı gücümüz yok. Hiçbir şey kazanamasam da çocuklarım ilerde bana ‘anne topraklarımız için ne yaptın’ diye sorarlarsa verecek cevabım var. Direnmeye devam edeceğiz” dedi.
Şirketin güvenlik görevlileri  “Yetkili yok, sizi alamayız” diyerek taş ocağının çalışma sahasına heyeti almadı.